Ev ahalisi, başlıktaki cümleyi kurdu. ‘Evlilik Hakkında Her Şey’le ilgilendik yeni sezon yerli dizilerden. Gökçe Bahadır ve Sumru Yavrucuk’u takdirle izlerler. Son bölümü izlerken bir süre sonra, “Uzattıkça uzatıyorlar geçelim sonra döneriz” dediler. Songül (Selen Uçer) eşi Alpay’ın kendisini aldattığını bizzat görüyor ve dava açıyor. Avukatı, Azra (Gökçe Bahadır). Duruşmada ters köşe yapmak için banka hesaplarına giriyorlar ve onların incelenme durumu var. Tam o sıralar bizim ev ahalisinin içi bayıldı. “Şöyle bir dolaşalım” dediler. Tekrar döndüklerinde, hâlâ banka hesabıyla uğraşıyorlardı. Bizimkileri ‘yerli diziler uzun’ hikayesine inandırmak artık mümkün değil. ‘Downton Abbey’i izledikten sonra. “Yahu adam bir buçuk saat bölüm yapıyor, gözü kırpmadan izletiyor. Bizim yapımlar uzun hikayesi anlattılar bugüne kadar. Mesele uzunlukta değil, senaryoda” diyorlar.

Baldız enişte hali

Enişte, baldız... İkinci sayfa hikayelerinin baş karakterlerinden olur. Ya da öyle alıştırıldık. Dizilerimize de sirayet etmiş bulunuyor. Yeni sezon ‘Yalancı’da Murat (Cemal Toktaş) eşi Deniz’in ablası Yasemin’le (Hazal Türesan) sevgili kıvamında. ‘Evlilik Hakkında Her Şey’de Sergen (Sarp Akkaya) baldızı Sanem’in (Gökçe Eyüboğlu) dudaklarından öpüyor kafası iyiyken! Bunlar tesadüf mü acaba? Yoksa senaryolar bu baldız enişte hallerini ‘standarda’ bağlamayı seviyorlar mı?

O BÖLÜM YAYINDA YOK

Bir gündüz kuşağı programında yer alan görüntüler ve sonrasındaki tartışmalar... Karısının uygunsuz halleri (iddia bu) üzerine çeşitlemeler. Bu ne ilk ne de son. Daha dün ‘Eşinin yeğeni ile sevgili’ başlığı vardı birinde. Devamında ‘Bir Aşk-ı Memnu Hikayesi’ diye yazıyordu. “Sevgilisi ile geldi kocası ile barışmak mı istiyor?”, “Çamaşırlarını yıkardım, ütüsünü yapardım o patronuna kaçtı”... İsim, program vs. önemi yok durum böyle. Bu arada o görüntülerin yer aldığı bölüm, internet ortamında kaldırıldı. Kanalın sayfasında da mevcut değil!