BOND’UN SON MACERASI ‘SKYFALL’ HANGi KANALDA?

Bir bölümü İstanbul’da çekilen, ‘merakla beklenen’ Bond serisinin son filmi ‘Skyfall’, Sinema TV kanalında yayınlanacak. Kanal aralık boyunca ‘James Bond’ serisinin tümünü ekrana getiriyor.
‘50. Yılında Bond Serisi’ başlığıyla her perşembe ve pazar akşamı Bond filmleri yayınlanacak. Benim favorilerim tabii ki, ‘öz hakiki Bond’ filmleri, yani Sean Connery’li olanlar... Onların tadına doyulmaz. Ama yine de tüm seriyi merak edenler için iyi bir fırsat.
Bir bölümü Eminönü ve çevresinde geçen son Bond filmini ben de merak ediyorum. Ülkemizi bakalım nasıl tanıtmışlar?

‘YALAN DÜNYA’ CAN, DİĞERLERİ PATLICAN!

İlk defa bir dizinin gün değişikliği ‘özel tanıtım’la izleyiciye duyuruldu. “Pazartesi buluşacağız” diye seslendi günlerce ‘Yalan Dünya’ ekibi. Nice dizinin günü değişti de bizden başka (yani basın bültenleri geldiği için) duyan olmadı. Seyirci, bir baktı dizisinin günü değişmiş, izlemeye devam etti ya da bıraktı. Birden fazla günü değişenler de oldu.
Her günü değişen dizi tanıtım yapsa ne olurdu? Herhalde, anlaşma yapılırken programa ilaveten, ‘gün değişikliği bildiren yedek bölüm de çekilecek’ maddesi konurdu!
Peki her dizinin gün değişikliğinin duyurulması uygun mu? ‘Karizma’ olanı var ‘sulu sepken’ olanı. ‘Yalan Dünya’ için, böyle tam ona uygun bağıran çağıran neşeli bir şeyler yapmışlar.
‘Karadayı’ dizisinin gün değişikliği nasıl anlatılacak? Kara bıyıklı dayılar çıkıp “İcabında bundan sonra .... günü ekrandayız abiler ablalar” mı diyecek? ‘Muhteşem Yüzyıl’ da kesin gün değişikliğini ‘sultanlar’ eşliğinde hep bir ağızdan yapardı: “Padişahım çok yaşa hadi buluşalım pazara!”

GENCO ERKAL’IN SESİ REKLAMLARDA DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR

Sesini duyduğumda hep aklıma gelmiştir. ‘Mutlaka bir reklamcı onun sesini kullanmak istemiştir diye düşünmüşümdür. Cumartesi akşamı ‘Aykırı Sorular’da bizden önce (Bulutsuzluk Özlemi elemanları olarak Nejat ve ben canlı yayındaydık) Genco Erkal vardı.
Enver Aysever, sohbetin sonuna doğru bir küçük ayrıntıya dikkat çekti. 53 yıllık sanat yaşamında Genco Erkal’ın ‘oyuncu’ kimliğinin dışına çıkmayan bir isim olarak yaşadığını söyledi. “Siz hiçbir reklama sesinizi vermediniz” sözü aslında başka yerlere bir göndermeydi.
Genco Erkal’ın sesini kullanmak isteyen büyük markalar mutlaka olmuştur. Hatta Nazım Hikmet’ten bir dizeyle “‘Eli yüzü düzgün bir reklam’ teklifi gelmiştir” diye kendi kendime düşündüm izlerken. Sonra yine çok ‘karateristik’ bir başka sese gitti kulağım. ‘Fırtına gibi esmek mi istersin / Yoksa hızır gibi tam zamanında yetişmek mi?’ diye başlayıp ‘Kim olmak istersin / Sıradan bir adam mı / .... gibi adam mı’
Hani böyle bir reklamı Genco Erkal için mesela düşünmüşlerdir mutlaka!

‘BEHZAT Ç’DE KCK OLACAK MI?
Romanın yazarı ve bildiğimiz kadarıyla (!) dizi olarak çekildiği halinin de hatırı sayılır bölümünün senaryo yazarlarından biri olan Emrah Serbes’le diziyi çeken Adam Film arasında ‘anlamadığımız şeyler’ oluyor.
“Diziye baskı var” diyen Serbes ekranda, “KCK var 80. bölümde” diye ilan etti, “Sıkıyorsa kaldırın” diye meydan okudu. Habertürk’teki o konuşmayı izledim. Edindiğim izlenim şu; Emrah Serbes’in dizi yapımcılarıyla de bir sorunu vardı. Sanki ‘onlara’ gönderme yapıyor gibiydi. Nitekim Adam Film, Serbes’in şu an senaryo ekibinde yer almadığını açıklaması bunu doğrular nitelikteydi.
Şimdi bütün gözler 80’inci bölümde. Bakalım o bölümde, KCK tutuklamalarıyla ilgili bir öykü yer alacak mı?