RTÜK, ‘Bizim Hikaye’de 18 yaşından küçük bir kızı canlandıran Kiraz karakterinin ‘Aşırı makyaj, dans, erkek arkadaş edinme ve evde erkek arkadaşla parti yapma gibi unsurlarla kadınlaştırıldığı’na karar verdi ve dizide ‘çocuk istismarı’ olduğunu saptadı. Bu cezaya, yapım tarafından büyük tepki geldi.

‘Sorun anlatamayacak mıyız?

Yapımcı cephesi verilen cezaya tepkisini şöyle dile getiriyor: “Bu şartlarda dizi yapmamız zor. Biz hiçbir sorunu anlatamayacağız bu gidişle... Kız makyaj yapıyor, büyümeye özeniyor ve ablası, “Yapma” diyor. Biz de ailenin sorununu anlatıyoruz. Durumu olumlamıyoruz. Bu yaklaşıma bakılmadan, bir tek sahneye izleyerek ceza verilmesi gerçekten Türkiye’de dizi yapmayı çok zorlaştırıyor. Bu projeler, dünyada milyonlarca insan tarafından izleniyor.”

‘Derdim var’, bizde yok sayılır

Bir kere Kiraz karakterini oynayan Zeynep Selimoğlu’na değinmek gerek. Nasıl iyi bir iş çıkarıyor. Şu sıra ekranın ‘en iyi çocuk oyuncu’ olayını aşmış bir isim... Olanak varsa mutlaka konservatuvara gitmeli... Gelecekte adından çokça söz edilir oyunculardan olabilir. Bizde ‘Benim anlatacak bir hikayem var’ yerini,
‘ayrıntıları buzlayalım’a bırakır.
Bu ceza da ona benzemiş.

O sahneyi seyrettim. Dans etmeyen, bunu ayıp sayan ama tecavüz ve kadını dövme öldürme konusunda tavan yapmış bir durum çelişkisi bu ceza... Meseya RTÜK, bu ayrıntıyı görüyor mu? Yapımcı cephesi, “Bir derdimiz var, onu anlatmaya çalışırken ayrıntılara takılmışlar” mesajını veriyor.

‘ÇUKUR’ için demiştim!

“Bu diziler hep ceza yer” diye yazmışım 7 Ekim’de... Ayrıca, “Çukur’ ile ‘Avlu’, RTÜK’ün sürekli ceza vereceği iki dizi olarak görülüyor, RTÜK içindeki intiba böyle... Sahneleri yumuşatmaları lazım deniliyor” diye de eklemişim. Ben de işkenceli, vurmalı ve kırmalı işlere bayılmıyorum. Bir derdi ve hikayesi varsa, tolerans gösteriyorum. Hem ‘Çukur’, hem de ‘Avlu’ ceza aldı yine... Aynı şekilde ‘Sen Anlat Karadeniz’ de... RTÜK, “Sahneleri yumuşatın” diyor.