‘CAMDAKİ KIZ’; BİR GÖRSEL EMEK ABİDESİ

“Yaşamında giyiminde titiz bir isimdir. Yaptığı işlerde dekor kostüm anlamında en iyisini ister” diye söylediler Onur Güvenatam için. ‘Camdaki Kız’da bu hissediliyor fazlası ile. Koroğlu ve İpekoğlu Aileleri’nin köşk ve konakları, izleyenin dikkatinden kaçmamıştır. Titiz bir çalışma ve özenli seçim sanki ‘beni gör’ diye bağırıyor. Sanat yönetmeni Murat Güney. Şu an ‘Masumlar Apartmanı’ da onun kaleminden çıkıyor. Çağan Irmak gözdesidir Güney; şimdilerde Onur Güvenatam’ın... ‘Camdaki Kız’ sanırım, onun başat eserlerinden biri olmuştur. Projede yanında başka isimler daha var: Aylin Rahşan Telli ve Dery Doğan. Bu ekip, olağanüstü etkili dizi mekanlarını yaratttılar.

Sadık Paşa Konağı

Polonezköy’ün kurucusu Mikhail Chaikovski, Osmanlı tabiyesine geçerken Mehmet Sadık Paşa adını almış. Cihangir’de 1850’de yaptırdığı 24 odalı bu konağa isim vermemiş ama halk arasında Sadık Paşa Konağı olarak bilinmekte. Konak daha sonra, ünlü silah tüccarı August Huber’e satılmış. Daha sonraki sahibi Betül Mardin’in dedesi Adliye Nazırı Necmettin Kocataş olmuş. Sırası ile Japon Konsolosluğu, Kocataş Ailesi’nin kışlık evleri, Amerikan Kültür ve Sanat Dershanesi...
Bugün sergilere, defilelere ve pek çok filme ev sahipliği yapıyor. Ve alıcısını bekliyor. İşte bu köşk, Koroğlu Ailesi için sıfırdan döşendi. Yedi farklı marka giydirdi köşkü... Rafet Koroğlu, Cumhuriyet dönemi eli sıkı tüccarlarından özellikle bu özelliği yansıtması adına köşkün dış cephesine hiç dokunulmamış. Kanlıca’daki yalı da tesadüfen bulunmamış. İpekoğlu Ailesi’nin 25 yıl önce yaşadığı talihsiz olaylar sonrası zaman sanki durmuştu. Yalı tam da bunu yansıtan bir iç dekor ve yapıya sahip olduğu için dizi çekimleri için seçildi.
(Kaynak: Maison Française Dergisi)

Üç prova yaptı...

Ve çok konuşulan Nalan’nın gelinliği... Beyaz Butik özel işi. Hayli eski bir butik ve bu gelinlik olayında uzman. Butiği dizinin stil danışmanı Aslı Naibi Sarı bulmuş. Hatta bizzat dikimde kendileri de bulunmuş. Magazin dünyasında bilinir. Ve fakat yaptığı işe bakıyoruz tabii ki biz. Ev ahalisi bu gelinliğe bitti. “İsteseler, hazır gelinlik de olabilirdi. Farkı yaratan bu ayrıntılar” yorumu yapıldı.
Burcu Biricik çekimin yanı sıra üç defa prova için gitmiş. Bu arada gelinlik için millet sipariş kuyruğunda!