‘ÇARPIŞMA’ VE BUNDAN SONRASI

Yeni sezonun ‘beklenenler’ listesinin başındaki diziydi ‘Çarpışma’... Türkiye’de olabilecek en iyi işlerden biri yapıldı diyebilirim. Kıvanç Tatlıtuğ ‘star olmanın farkındalığını’ ortaya koymak için gerçekten büyük bir çaba sarf ediyor. Dersini çok iyi çalışmış. Mustafa Uğurlu (Selim), Erkan Can (Haydar) ve İsmail Demirci (Galip) gibi, ‘Abi sen rolü bir anlat, gerisine karışma’ kapasitesinde oyuncular var. Ben onları Roman müzisyenlere benzetirim. “Şöyle içinde makam olsun blues da olsun” dersin, bu yeter onlara. Bizim ev ahalisi, kadın oyuncu kontenjanında Rojda Demirer’in (Belma) performansını merak ediyor. Ne kadar ön plana çıkar? Senaryo, Elçin Sangu (Zeynep) ve Melisa Aslı Pamuk (Cemre) üzerine yoğunlaşacak muhtemel... Şimdi milletimiz Sangu’yu bekliyordu en az Kıvanç kardeşimiz kadar. Kendisine “Sana oyunculuğunu ispat edeceğin ağır bir rol veriyoruz” demişler. O da elinden geldiğince oynuyor. Tam kıvamı önümüzdeki bölümlerde belli olur. Onur Saylak (Veli) öyle korkutan, ürküten bir mafya babası değil. Tehditlerinde bile iyi bir hali var. Mesela Alperen Duymaz (Korkmaz) öne çıkan oyuncuydu. Kıvanç
gibi hal ve tavırları olsa da, kendi kıvamı var genç kardeşimizin.

Finalin sözü bu mu olacak?

Çarpışma oldu. Bundan sonra arabadan çıkıp yeni hayatlarının hesaplaşmasını bizlere sunacaklar. Peki dizinin derdi ne, bize anlatmak istediği nedir? ‘Ne yaparsan yap, neyin nerede biteceğini asla bilemezsin’ sözü mü? Mesela final de böyle mi olacak?

Bomba ve indirimli satışlar

Ankara’da beş ayda üç saldırı... Ankara Garı, Kızılay ve Merasim Sokak... Sonra Suruç, sonra Kayseri’de çarşı iznine çıkan askerlerimiz. 1.5 yılda en az 460 can... ‘Çarpışma’daydı sahne... Kadir (Kıvanç Tatlıtuğ) eşini ve çocuğunu canlı bombanın saldırısında kaybetti. Ev ahalisinin gözleri doldu. Yukarıdaki sahneler geldi, gerçeği olanlar. Bir yönetmen için bunları çekmek hem kolay, hem zor... Çünkü o kadar görüntü var ki tarihimizde? Kadir o unutulmaz, “Bu memleketin bütün çocukları babalarının yaralısı. Sen de baba yarası olmayacaktın, olmadın” diye devam ederken, ekranın altında internetten satış yapan bir markanın ‘indirim’ reklamı geçiyordu. Bize belki de gerçekte nerede olduğumuzu hatırlatıyordu. Bu bir diziydi!