‘Poyraz Karayel’de, Poyraz evden ayrılmak istiyor. Eda, duruma karşı çıkıyor. Gerekçesini nasıl anlatacağını soruyor. Poyraz: “Nevra Hanım’a gidip, “Biz boşanıyoruz, onun için ben de istifa ediyorum, delinin biri, ev işlerinde sıfır. Ayrıca, cinsel hayatımız da Nuri Bilge Ceylan filmleri gibi diyeceğim” diyor. Eda, “Nuri Bilge Ceylan ne alaka?” cevabını veriyor. Poyraz’dan tarif, “Yani böyle uzun uzun bakışmalar, hiç aksiyon yok.” Eda, “Ha o zaman derin ve manalı.”

Dizimiz Ceylan filmlerini çok seviyor anlaşılan!

Dizi içinde tanıtım

Sinan, İsa ve Albayım ne tesadüf, televizyonda ‘Vatanım Sensin’ dizisini izliyor. Tam da Eftelya’nın şarkı söylediği sahne. Dizinin Begüm (Şebnem Hassanisoughi) karakteri şimdi ‘Vatanım Sensin’ dizisinde Rum şarkıçı Eftelya oldu. İsa uyanıyor, “Aynen Begüm teyze.” Arkasından Sinan: “Amma da anneme benziyor.”

“Tıpkısının aynısı” yorumu Albayım’dan geliyor.

“Baba gel” komutu üzerine Poyraz ekrana kilitleniyor, “Ne alakası var, kadın resmen taş.” Ayşegül, ters ters bakınca Poyraz: “Anasına babasına el kaldırmış taşa dönmüş o manada.” Ayşegül: “Konuştukça batıyorsun Poyraz” diyor. Poyraz, oynayan diziyi göstererek, “Vatanım Sensin Ayşegül” diyor. Ekranın altında, dizinin yeni bölüm tanıtım yazısı çıkıyor. Çok iyi bir pazarlama yöntemi. Oyuncular malum
o diziden ötekine koşturuyor. Kanallar aynı yöntemi uygulayabilirler. Bence Sefer de unutulmamalı!

CİNSEL DURUMLARA YÖNETMEN GÖNDERMESİ

Alın yazısı dedikleri

Taşkafa, Zülfikar ve Sadrettin tefecinin antika dükkanını basıyor. Tefeci, paraları alıp kurtuluyor, “Verilmiş sadakamız varmış be” dediği an tepesinde, elinde susturucusu, paltolu, eşarplı, sarışın genç kızı beliriyor ve o meşhur soruyu soruyor, “Orhan Solmaz’ı tanıyor musun?” Tefeci, “Ne Orhan’ı ne Solmaz’ı” dediğinde kader ağlarını zaten örmüş oluyor. ‘Zııpp’ sesiyle tek kurşun alnında. Dizideki, alın yazısı dedikleri esrarengiz kadın. O gün kime denk geliyorsa, kurtuluşu yok. Ölüm emri gibi de denebilir.

HABER KIŞ, GÖRÜNTÜ YAZ

‘Saatler Geri Alınsın’ kampanyası yayılıyor. CNN Türk’te Nevşin Mengü’nün haberinde vardı. “Güne karanlıkta başlayanlar tepkili” alt yazısının üzerine, Taksim Meydanı’nda dolaşan, tişörtlü İstanbullular görünüyor. Bir başka karede, güneşli bir havada vapura binenler var. Haber kış günü ve ağarmayan günün sıkıntısıyla ilgili. Sanırım bir de görüntüler basmasın izleyiciyi diye böyle bir çözüm bulmuşlar diye düşündüm!