Hızlı efektlerle değişen sahnelere sahip çizgi filmlerin çocukları ‘hızlı çocuklar’ haline getirdiği yönünde psikiyatrların eleştirileri mevcut. Yani dikkat eksikliği mevcut oluyor eleştirisi. Disney Channel’da (bu bir örnektir, bu kanalda var anlamında değil) ‘Freas ve Förb’ isimli çizgi filmi mecburiyetten izledim sabahın 7’sinde. Çizgi filmimiz hayli hızlıydı. En uzun sahne 6 saniyeyle sınırlıydı. 2 saniye hatta 1 saniyelik geçişleri olanları da vardı. Hiperakitf bir çizgi film olduğu kesindi! “Gerçekten olabilir mi?” niyetine izledim. Valla o gözle bakınca, acayip bir sürat olduğu kesin. Haa çocuk bu ve benzeri çizgi filmleri ardı ardına izlerse hiperaktif mi olur, dikkati mi dağılır onu bilemem. Ama dediğim gibi hız açısından hayli etkili olduğu kesin.

İRAN-S.ARABİSTAN FİLM SAVAŞLARI

‘Müslümanların Masumiyeti’ adlı film, islam dünyasını ayağa kaldırdı. Tam ta bu sıralarda Suudi Arabistan’da yayımlanan Al Şark (2011 yılında yayın hayatına başlamış) gazetesinde bir makale yer aldı. Çevirisi, ‘Courrier İnternational’da. Dikkatimi çekti. Olay şu; İranlılar ‘Muhammed; Allah’ın Peygamberi’ adında yeni bir filmi piyasaya sürmeye hazırlanıyormuş. Gazete bu filme karşı. Hatta filmi ‘peygambere yapılan saldırılarda (yani Amerikalıların filmini kastediyor) yeni bir sayfa olarak görüyor. Bu filmle islam sinemasında bir ilk yaşandığı, peygamberlerin ‘cisimleştirildiği’ni iddia ediyor. Gazete yorumunda, tüm din bilginlerinin, bütün peygamberler için yüzlerinin gösterilmesinin yasak olduğu konusunda birleştiklerini yazarak bu filmi de eleştiriyor. İran’ın diğer peygamberlerle ilgili filmler yaptığını hatırlatan gazete, İran’ın bunu ‘islam dinin tanıtmak’ olarak gösterdiğini; asıl amacınınsa, sünni müslümanlara saldırı olduğunu, bunu da birçok siyasi yorumcunun dile getirdiğini iddia ediyor. Haber yorumda bir iddia da İran’ın islam dini yorumu üzerine. Gazetenin haberinde Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sidha Fadhel’in, şu sözlerine yer veriyor: “İran dine islamla ilgisi olmayan Acem geleneklerini karıştırmıştır...”

HOLLYWOOD’DAN MÜSLÜMAN FİLM

Katarlı yapımcı Ahmet Al-Hachemi “Gerçek peygamberi biz tanıtırız” diyerek Hollywood’un kapısını çalmış. ‘Matrix’ yapımcısı Barrie Osborne’la anlaşmış. ‘Çağrı’ filminden sonraki en büyük prodüksiyon olacağını söylüyor. 200 milyon dolardan bahsediliyor. İran’ın ‘kendi filmi’ için Hollywood’a gitme şansı şimdilik yok!

REHBERiM

YOL HİKAYESİNİ SEVENLERE

Amerikan bağımsız sinemasının vazgeçemediği temalar vardır; aile içi iletişimsizlik soslu banliyö hayatı ve yollarda geçen hikayeler. Bu akşam yayınlanacak ‘Küçük Gün Işığım’ da bir yol hikayesi. Yani bu klişelerden birini işliyor. Ama farkı, yarattığı farkta. Adamlar haklı aslında. Yollar o kadar uzun ki! MOVIEMAX FESTIVAL / 21.30

SEYREDİLMESİ ŞART FİLMLERDEN Mİ?

Sinema TV’nin bir kanalı ‘Sinema TV 1001’. Yani şu dünyadan göçmeden izlenesi 1001 filmi yayınlıyor. Onlardan biri de ‘İnce Kırmızı Hat’. “Terrence Malick’in unutulmaz filmlerinden biridir” diyen var. ‘Bütün Hollywood’u askere almışlar (Sean Penn, Nick Nolte, John Cusack, George Clooney, John Travolta) ama bu muhteşem kadroya rağmen karakter seçimi, dış ses monolog seçimi vs. ile etki alanı daralmış bir film olduğunu söyleyenler de var. Savaş karşıtı mesajlarıyla etkili bir film diyenler de. En iyisi siz izleyin ve karar verin. Ama ‘önemsenecek’ bir film olduğu kesin. SİNEMA TV 1001 / 22.00