‘Savaşçı’nın yeni sezon yönü ‘Turan Ordusu’. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Turan Birliği Kongresi Genel Sekreteri öldürülüyor. Öldüren, Türk Özel Kuvvetleri’nin en önemli subaylarından Albay Oktay Göktürk. ‘Turan Ordusu’nun kurulması için bu kadar emek sarfetmişken’ diye düşünen Kopuz Albay, duruma anlam veremiyor. Biz de ‘Turan Ordusu’ fikrini merak ettik. Dizinin senaristi Süleyman Çobanoğlu’na sordum.

Bakü’deki tören

“2017’nin ikinci sezonunda Turan Timi’ni kurduk. Havayı kokladığınızda, anlaşılıyordu. Nitekim Karabağ olayı patlak verdi. Sonrasında Bakü’deki tören ‘Savaşçı’ öngörüsünün ete kemiğe bürünmüş haliydi” dedi.

Bir kültür meselesi

“Turan Ordusu diye adlandırdığımız şey, kültürel bir yolculuk. Dil ve semboller birliği. Bizim yaptığımız bu. Gündelik politika dışında, vizyoner bir iş yapıyoruz. ‘Evlerinin Önü Yonca’ bir Kerkük türküsüdür. Bakü’den Edirne’ye kadar söylenir. Bizim yapmak istediğimiz de bu türkünün dili gibi” diyor Çobanoğlu.

‘Savaşçı’daki semboller

Çobanoğlu bu ‘kültürel birlikteliklere’ örnekler veriyor. “Almanya’nın Avusturya ile el altından olan birliği ya da Fransa ile Belçika’nın...” “Kobra Takibi, yıllardır devam eden ünlü Alman polisiye dizisi. Orada semboller nedir? Mercedes, BMW ve Alman otobanları” dedikten sonra ‘Savaşçı’daki bazı sembollerden örnek veriyor: “Bir bölümde Muharrem Ertaş çaldım. Gençler onu yeniden keşfetti. Bir bölümde Kerküklü kız çocuğu büyük ilgi gördü.”
‘Savaşçı’ bir hayali mi anlatıyor yoksa, bir gün gerçekleşecek birlikteliği mi? Halkların gerçeğiyle siyasetin gerçeği çoğu zaman örtüşmüyor. Türküler aynı dili söylüyor her zaman ama politika ve yönetimler farklı dilde hâlâ.

 YENİ BÖLÜMDE YOK

Yeni bölüm çekimi ‘Sadakatsiz’in, Burak Sergen’siz olacak. Sordum, stok çekim yapmamışlar. Bakalım nasıl bir bölüm olacak? Haftaya yayınlanacak. Sergen’e tüm iyi dileklerimizi buradan gönderiyoruz.