DİZİLERİN SATIŞINDA TEHLİKE SİNYALİ

Satışlar iyi ve hatta dünyanın ABD’den sonra en büyük ikinci ihracatçı ülkesiyiz. Biz öyle biliyorduk. Dizi sektörünün bu satış ve pazarlama tarafından gelen bazı bilgiler, “Kazın ayağı, öyle değil” diyor. Malum, sektör için önemli bir fuar var; MİP TV. Cannes’da dünya televizyon sektörünü bir araya getiren uluslararası içerik satış ve tanıtım fuarı diyelim. Önemli bir şirketin tepe ismiyle sohbet ediyorduk. “Nasıl geçer MİP TV?” diye sordum. “Valla boş geçer” dedi. “Yeni işlerde sorun mu var?” diye sordum. “Yapılan işler kötü. Çok ciddi senaryo sıkıntısı var. Yazanlar aynı şeyi yazıyor. Bakın üç yeni dizi başlayacak üç işinde içeriği aynı” dedi. Bu, ara ara dillendirilen bir durum. Yani meşhur, “120 dakika dizi olmaz” durumu. Senaristler, ‘neft yağı sürülmüş’ gibi yazıyor. Şu an ekranda izlediğim iki dizi var. Diğerlerine iş icabı bakıyorum. Zaten ‘telenovela’dan sıyrılamadık, ‘hitap edildiği söylenen’ kitle bunu istiyor. Üstüne yazamıyoruz da... En çok satan ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’ ile ‘Muhteşem Yüzyıl’... Latin pazarına girdik ve iyi gidiyoruz unutmayalım, rakiplerimiz de epey çalışıyor. Afrika ülkeleri, MBC kanalı vasıtasıyla Arap ülkeleri bile ‘işi ciddiye’ aldılar. Latin ülkeleri öz eleştirilerini yaptı (durağan ve stüdyodaki çekimlerden sokağa çıktılar, oyunculuğa ve senaryoya özen vs.) Böyle giderse önümüzdeki beş yılın sonunda beklemediğimiz rakamlarla karşılaşabiliriz.

RTÜK GÖRÜŞTÜ MÜ?
Bir kanalımız vardı, muhabiri, Ulucanlar Cezaevi’yle ilgili yaptığı bir haberde muhalefet lideriyle ilgili ‘talihsiz’ (!) sözler söylemişti. Hani öyle yenilir yutulur sözler değil. Merak ettim, RTÜK cephesine sordum, ‘Konu gündeme geldi mi diye?’ “Henüz yok” yanıtını aldım. Bu arada seçim gecesi yayın yasağını delen kanalların da YSK’ya bildirildiği belirtildi.

HALK TV’DE NE OLDU?
Halk TV, Lale Özan Arslan, Semra Topçu, Rahmi Aygün, Barış Yarkadaş, Atakan Gültekin ve Gökhan Demirel’in işlerine son verdi. Uğur Dündar da bunun üzerine istifa etti. Peki nedeni neydi? İlk akla gelen ‘seçim gecesi yayınından mı?’ oldu. Duyduğum, “Hayır ilgisi yok” şeklindeydi. Peki başka? Öğrendiğim hikaye eskiye dayanıyor. Halk TV’de parti içi muhalefete yer verilmesi yönetim kurulunda önemli ve etkili bir isimde rahatsızlık yaratmış. Serhan Asker’in genel yayın koordinatörlüğüne getirilmesinin ilk sinyal olduğu söyleniyor. Sonrası, anlaşılan ekip olduğu gibi tasfiye edildi. Belediye seçimlerinin sonuçları mı beklendi?