TRT 2’de, önemli oyuncularımızdan Mehmet Ali Kaptanlar’a denk geldim. Devlet Tiyatroları oyuncusu olduğunu söyledi. “Doğru Türkçe konuşmak önemliydi” dedi. Bir yerde görevdi. “Yabancı jargonlardan uzaklaşmak” diye de tarif etti!DOĞRU TÜRKÇE YA DA JARGON

NOHUTLU PİLAVLA NE İÇİLİR?
“Kuru gitmez diyorsan, aç bir kola” diye mesaj veren meşrubat reklamı... Kardeşimiz, tavuklu pilav yiyor. Ev ahalisi; “Tavuklu pilavla kola mı içilir? Ayran içilir, ayran” dedi. Kültür emperyalizmi dedikleri bu olsa gerek!

TOROĞLU NET KONUŞTU!
Galatasaray-Akhisar Süper Kupa maçında, yorumcu Erman Toroğlu, bazı pozisyonlar sonrası hakem yorumu yaptı; “Bu sene kafalar karışık, maç seyredeceğiz. İki kişinin hakemliğinin bırakılması, bazılarının devam etmesi, kafaları karıştıracak. Çok net söylüyorum şimdiden, Galatasaray maçlarını idare edecek olanlar neler yapacak? Fenerbahçe, Beşiktaş ve Başakşehir maçlarını idare edecek hakemler neler yapacak? Net söylüyorum, baş ağrıyacak.”
Ne diyelim, ‘Hoş geldin, yeni futbol sezonumuz.’ Maçta Belhanda’ya verilen yanlış kart öncesi, Nagatomo’nun ceza sahasındaki pozisyonu, Erman Toroğlu’nun “VAR çağırsaydı, baksalardı ya. Topa değil, adama vuruyor” dediği pozisyon...

NOKTA NOKTA...
TV8’de geçtiğimiz hafta, ‘Fırıldak Ailesi’ yayınlandı. Ev ahalisi not almış, “Tanrılar kurbağa değil, kurban ister hem de el değmemiş..... ister.”
RTÜK kızmasın diye orayı boş bırakmışlar. Yukarıdaki cümlede boş olan yeri doldurunuz.DOĞRU TÜRKÇE YA DA JARGON