TRT’de Pelin Çift’in programında stüdyoda devasa bir et kombinası gördüm. Biraz baktım, başka bir kanalda Sıla’yla söyleşi vardı. Akşam saatlerinde ‘Rubato ile Başka Şarkı’nın arşiv görüntüsü yer alıyordu, müzik adına... Kısa araştırmam, ‘Çalgı Çengi’nin 2006 yılında da kesildiğini gösteriyordu. Eskiden bayramlarda ekranda neler vardı, kısa bir yolculuk yapalım...

Dört gün, dört gece eğlence

1990 yılında Kurban Bayramı haziran ayına denk gelmiş. O yıl, TRT’de 45 sanatçı izleyiciyle buluşmuş.

EKRANDA BAYRAM BİTTİ

TRT ile Star TV’nin rekabeti

Bayramlar, kanallar arası rekabet demekti bir zamanlar... 1991’de Milliyet televizyon sayfasının manşeti ‘Bayram Savaşı’ydı. TRT’de Bülent Ersoy, İbrahim Tatlıses ve Sezen Aksu, Star TV’de ise, (O zamanlar adı Star 1) Hülya Avşar ve Müşerref Akay varmış.

Ne numaralar olurdu

Kanal D, 1996’nın Ramazan Bayramı’nda Tarkan’a Türk sanat müziği okutmuş, Kurban Bayramı’na da sürpriz hazırlıyormuş. İşin başında Ahmet Çelenk var. Muazzez Ersoy, Arif Sağ ve Müslüm Gürses’i bir araya getirmişler. Behzat-Süheyl Uygur kardeşlerin şov programı, 2000’li yıllarda pek revaçtaydı... ‘Şahane Bayram’ı yapmışlar. Bu arada hazır Behzat Uygur Kanal D’nin yarışmasını sunarken, niye bayram için böyle bir şov akıllara gelmedi?

Hey gidi günler!

2005 yılındaki bir haber: “Seda Sayan ile genç aşkı Nihat Doğan Kanal D’de Kurban Bayramı’nın birinci günü şov yapacaklar.”

Son eğlence...

EKRANDA BAYRAM BİTTİ

Eğlenceye dair en son haber 2006’da, ‘Sezen Aksu Beyaz Show’a konuk olacak’...
Bal Mahmut vardı bayram sohbetlerine dair ve Orhan Boran... Kim kaldı şimdi, muhabbetleri yapacak ve bizi ekranda tutucak? Mesela Aziz Üstel’in bayram konukları olurdu. Sohbet ederdi çünkü... Artık bayramda memlekete ya da denize gidiliyor. Reyting dedikleri yüzde 3’leri bulursa, öp başına koy! İzleyici isteksiz, televizyonlar mecalsiz... Belki de biraz benim özel durumumdandır. Üzerinize afiyet, şifayı kaptık enfeksiyon halinde... Evde ekran başında olunca, çok mu şey bekliyorum?