‘ELİF’, LATİN ÜLKELERİNİ FETHETTİ

‘Bugün Latin Amerika’da bir ‘Elif’ rüzgarı esiyor’ desek, yalan olmaz. Isabella Damla Güvenilir, bu laf bizde pek sevilir, ‘tam bir star’. Ablaları eline su dökemez, valla o derece. “Yayın hakkını almak için kuyruk oluyor” diyor dizinin yurtdışı pazar işini yapanlar. 2016 yılında Kolombiya’da günlük dizi olarak yayınlanmaya başlamış.

Ardından Telefe (Arjantin) devreye girdi. Patladı, gitti. En son WAPA America’ya satıldı. Amerika’da içinde yedi televiz kanalı olan, uydu yayın servisi yapan, Porto Riko’lu televizyon kuruluşu... Telemundo (Porto Riko), Telefutura (Paraguay), Latina (Peru), TVN (Şili) yeni devreye giren kanallardan bazıları. Kanal 7’nin günlük dizisi, bu anlamda büyük iş başarmış oluyor. Damla, tartışmasız şu an en ünlü çocuk oyuncumuz. Hani, ‘Latin Amerika’da Tarkan’dan da ünlü’ diyebiliriz.

HİNDİSTAN’DA BİR TÜRK FORMATI

Söylüyorum, sadece dizilerimiz satılmıyor. Televizyon formatlarımız da satılıyor. Bir fark var, bu formatların hepsini biz kendi televizyonlarımızda görmüyoruz. Hindistan’ın hikayesi ilginç. Amazon, izle-öde platformunu dünyaya yaymaya çalışıyor. Netflix’in en büyük rakibi. Hindistan pazarına da girdi. Bu arada belirteyim, bizim pazarda da etkin olacaklar. Daha sesi pek duyulmuyor.
Hindistan pazarına üç program getirmişler. İkisi stand-up kalıbında...
Üçüncüsü ise bir müzik yarışması; ‘The Remix’. Bu Türk şirketi olan Global Agency formatı. 15 ülkeye satılmış bulunuyor. Amazon gibi dünya çapında iddialı bir platformda yer alması önemli.

BİR TOKAT ATTI ÜNLÜ OLDU

Bir tokat ekranda şöhret kapısını aralar. Şu günlerde Almanya’da Türk kızımız Yeliz, çok konuşuluyor. Gazetelerde ismi yer alıyor. RTL kanalında ‘Bachelor’ adında bir yarışma var. Hepsi birbirinden alımlı genç kızlar, delikanlı bulup evlenecekler. Bahamalar’da geçiyor. Daniel adındaki delikanlı Yeliz’i beğenmiş. “Gözlerin ne güzel filan” demiş. Sonra karar günü adını söylememiş. Sen misin böyle yapan! Şaak diye bir geçirmiş oğlana bizim Yeliz! Kadınların duymayı istediği sözleri söylüyormuş. Çok hoşuna gitmiş iltifatlar Yeliz’in. Bu olaydan sonra öğrenmiş ki bu Daniel, bütün kızlara aynı lafları ediyormuş. Yeliz Hannover’de ailesiyle yaşıyormuş. Kardeşi Filiz de tanınan profesyonel bir futbolcuymuş.