TLC’nin ilgi gören programlarının başında ‘Emlak Avcıları’ geliyor. Ev ahalisi de izliyor. Malum emlak, inşaat konularına hayli ilgili bir milletiz! “Yerlisi olursa ilgi büyük olur” ev ahalisinin görüşüydü. Nitekim de oldu. Eylül ayında ‘Emlak Avcıları Türkiye’ geliyor. Kapadokya olacak, büyük şehirlerden kaçıp, küçük yerlere yerleşmek isteyen muhtemel ‘maceraları’ da yer alacak. Sekiz ev ve sekiz yaşam öyküsü bulunacak. Yine aşkının peşinden koşup İstanbul’da hayat kuranlar da olacak. Bu programın ülkemize gelmek isteyen ‘yabancıları’ da etkileyeceğini düşünüyorum. Ev alana bir de vatandaşlık kampanyasının epey tuttuğu yazılıyor, çiziliyor. ‘Yabancı’ diyorlar daha çok ‘Orta Doğu’ menşeili bir ilgi var. Şimdi bu görüntüleri izledikten sonra, yelpaze genişler mi bilemem ama iç pazar kadar dış pazarı da etkileyeceğini düşünüyorum.

TRT’DEN BİR İLK

TRT, ‘kendi yapımcılarını yarattı’ diyelim. Bir de çok iş yapan özel televizyon yapımcıları var. Çok uzun zamandır bu yapım şirketlerinin TRT ile aralarında mesafe var. Mesela Ay Yapım, 2007 yılında ‘Aşk Yeniden’ diye bir dizi yapmış TRT’ye. Yaptığı işler çok ses getiren OGM Pictures, TRT için ‘Çöp Apartman’ adlı diziyi çekiyor. Birkan Sokullu, Farah Zeynep Abdullah, Ezgi Mola ve Merve Dizdar başlıca rolleri paylaşıyor. Özel televizyonlara çalışan yapım şirketlerinin ‘dili’ ile TRT’ye iş yapanların ‘dili’ çok farklı. Fark, senaryoda ve yönetmende oluyor. Bu yapım belki bir milat olur ve diğer yapım şirketleri de TRT’yle çalışır.

‘TÖVBELER OLSUN’

Ev ahalisinin bu diziyi beklediğini biliyorum. Oturduk ekran başına dizi başladı. İlk sahnede cimri Namzet’ in (Güven Kıraç) o kadar zenginliğin içinde evinde ‘otel terlikleri’ ve havlularını kullanması ayrıntısı hoştu. Yapımın ‘incelikli mizah’ taşıdığı mesajını veriyordu. Ya sonra? Bir yavanlık hasıl oldu. Kıraç sahneleri tek başına götürüyor. Erkan Can keza... Ama bütünde bir kopukluk mevcut. İpek Tuzculoğlu, Çiçek Dilligil, Ünal Silver, Seda Türkmen, Sercan Badur, Mert Carim, Merve Erdoğan, Mert Denizmen, Semiha Bezek, Naz Çağla Irmak, Batuhan Aydar, Tolga Canbeyli, Cansu Kurgun, Ozan Güçlü ve Duru Baykal gibi bir kadro kurulmuş üstelik. Valla ev ahalisi hüsran yaşadı, diyeyim.