ENVER AYSEVER, “VAJiNA” DESEYDi CEZA ALIR MIYDI?

Geçen hafta Enver Aysever’in ‘Aykırı Sorular’da flaş konuğu Bülent Arınç’tı. TBMM bütçe görüşmeleri sırasında CHP’li Aylin Nazlıkaya’yla Arınç arasında geçen ‘vajina’ tartışması canlı yayında gündeme geldi. Arınç, “Siz bana onun söylediği ve öncülüğünü yaptığı o sözü burada söyler misiniz?” diye sordu. Enver Aysever, “Söylemeyeyim” dedi. Arınç devamlı “Söyleyemezsiniz” dediğinde Aysever, “RTÜK’ten ceza alır mıyım bilmiyorum” cevabını verdi. Arınç, “RTÜK’ten ceza aldıracak kadar bir endişe duyuyorsak...” diyerek noktayı koydu. Peki Aysever bu sözü söyleseydi RTÜK’ten ceza alır mıydı?

‘Piç kurusu’ ceza almadı
Rahmetli Mehmet Ali Birand örneği belki de bu açıdan önemli bir kıstas. Ana haber bülteninde bu sözü sarfetti ama ceza almadı. Aynı RTÜK, yönetmene öküz, taraftara hayvan denilen iki program için ilgili kanallara ceza verdi. RTÜK açısından kullanılan sözün ifadesi kadar onun maksadı da göz önünde bulunduruluyor. RTÜK cephesinden bakış böyle. Peki Enver Aysever “O söz vajina, işte söyledim” deseydi ceza alır mıydı? Arınç’ın TRT ve RTÜK’ten sorumlu başbakan yardımcısı sıfatını taşıması baskı unsuru olabilirdi. Bir de ters köşe olurdu ve esprisi epey konuşulurdu! Bana kalsa bu kadar yazmam bile anlamsız neyse!

POLAT’IN KIZININ OKUDUĞU KİTABIN SIRRI

‘Kurtlar Vadisi Pusu’da bir nevi kitap reklamı da yapılıyor. Bunlardan biri Polat’ın kızı Elif’in elinden düşürmediği kitap; ‘Lokman Hekim Sokağı’. Kitabın yazarının hikayesi ilginç.
Mauro Martino, İtalyan asıllı bir Kanada vatandaşı. 1977’de gördüğü bir rüyadan etkilenerek Müslüman olmuş. Türkiye’ye yerleşmiş. Kitabın dizide yer almasının sanırım en büyük nedenlerinden biri yazarın ‘Kurtlar Vadisi Irak’ filminde otel müdürü rolünde oynaması. Yazar on beş kitap yazdı. Bunlardan ikisi Türkçe’ye çevrildi. Biri de ‘Lokman Hekim Sokağı’... Dizide kitap reklamı satışı acayip artırıyordur!

RÜŞTÜ ERATA YARIŞMA SUNUYOR

Rüştü Erata, özel televizyon yayınlarının ilk başladığı günlerde Star ekibinin içinde yer aldı ve editör/spikerlik görevlerini bir çok kanalda sürdürdü. Hiç bir şovu, tantanası olmayan, haberi sunan, doğru Türkçe’yi kullanan bir televizyon yüzü olarak anıldı. İlk defa ekranda sunucu kimliğiyle program yapacak. Erata, Samanoylu TV’de başlayacak ‘15 Saniye’ adlı yarışma programını sunacak. Beş soruda bilginin yanı sıra hızlı düşünme yeteneğini öne çıkaran bir yarışma. Sadece altıncı soru yani final sorusu 30 saniye. Diğerleri 15 saniye. Umarım Rüştü Erata başarılı olur.

SERGEN DiZiDE OYNAMAK iSTiYOR

Candaş Tolga Işık’ın Kanaltürk’te yayınlanan, ‘Bunu Konuşalım’ programına konuk olan Sergen, bir dizide oynamayı düşündüğünü; “Dizi oyunculuğunu merak ediyorum” diyerek açıkladı. Tolga’nın, “Hiç film teklifi geldi mi?” sorusunu cevaplarken satır arasında bu isteğini dile getiren Sergen, film teklifleri aldığını söyledi. Okulda öğretmen rolü teklifi gelmiş. Şafak Sezer, kendi filminde oynatmak istediğini Sergen’e söylemiş. Sergen film işinin zor olduğunu ama dizileri merak ettiğini böyle bir teklif gelirse sanki oynayabileceğini ima etti. Yakında kesin teklif gelir. Sergen isteyecek de teklif eden olmayacak!