KRT’de kadın gazeteciler konuşuyor. Konuk olarak bir erkek gazeteci çağırıyorlar, onun dışında bu duruma haber kanallarında rastlamak pek mümkün değil.

Ev ahalisi, “Bak yine ortada bir kadın sunucu, etrafı erkek dolu” dedi geçenlerde... Merak ettim, geçtiğimiz salı akşamı haber kanallarını şöyle bir turlayayım dedim. Dokuz haber kanalının tartışma programlarına baktım. Konukların 30’u erkek. Bir tane kadın konuk alınmış. TV 100’de Mine Uzun’un moderatörlüğündeki programın konuğu İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Avukat Ünzile Yüksel’di.

Erkek erkeğe konuşuyorlar

Ortada kadın moderatör, yanı sıra erkek moderatörlerinde olduğu ve ‘erkek erkeğe’ muhabbetin koyulaştığı kanal sayısı dört.

Beş kanalda ise bizim ev ahalisinin hiç hoşlaşmadığı ‘bu ortada kadın sunucu, etrafında erkek konuklar’ durumu mevcuttu.

Çok izlenen zaman dilimindeki hal böyleydi. Sadece bizde değil; dünya ekranlarında kadın-erkek eşitsizliği her daim tartışma konusu oluyor.

KANAL D’DE EŞ REKABETİ

Bu yaz döneminin sürpriz transferlerinden biri Ece Üner oldu, Kanal D ile anlaştı. Malum eşi Deniz Bayramoğlu, Kanal D Ana Haber Bülteni’ni sunuyor. Üner’in bir ‘gerçeğin şovu’ programı sunacağı söylendi. Farklı kulvar olsa bile ister istemez bir rekabet söz konusu olacak. Sanırım, televizyonlarda pek rastlanmayan durumlardan birini yaşayacağız.

‘ERKEKLER TARTIŞIR’ TELEVİZYONU