‘Erken final’ yapan dizi sayısı fazla oldu bu yıl. ‘Tutmadı yayından kaldırıldı’nın daha kibarcısı oluyor. “Uyarlamalar kesin tutar” sanırım, bu yıl pek yerini bulmadı. ‘Yalancılar ve Mumları’ BBC yapımı ‘Mistress’ uyarlamasında Birce Akalay, Elçin Sangu, Şafak Pekdemir, Burçu Gölgedar uyuşamadı. Beşinci bölümde final yaptı. ‘Misafir’ çok izlenen Japon dizisi ‘Oassis’ uyarlaması. Hazal Kaya ve Buğra Gürsoy ile vitrinde iddialı yapımda, sıradan oldu. O da beşinci bölümde final yaptı.

Anlaşılamayanlar

Ev ahalisinin “Millet anlamadı” diye final yapmasına pek bir kızdıkları iki dizi oldu; ‘Kağıt Ev’ ve ‘Yalancı’... İngiliz ‘Liar’ uyarlaması olan yapım için “Tam kıvamında bitti yoksa bayardı” diyenler de var. Onuncu bölümde final yaptı. Salih Bademci bu yılın en iyi performanslarından birini sergiledi. Burçin Terzioğlu da ayak uydurdu. ‘Kağıt Ev’ konusu ile sezonun en özgün yapımlarından biriydi. Bizim açık kanal izleyici profiline uymadı. Bir de ‘iki saatlik dizi’ formatında değildi. Sekizinci bölümde final yaptı. Bu arada ev ahalisinin finalini izlediği tek diziydi diyebilirim.

Yüksek beklentileri olanlar

‘Masumiyet’, Hülya Avşar, Deniz Çakır ve Mehmet Aslantuğ gibi hayli iddialı isimleri bir araya getirdi. “Benim zorlamamla uzadı” diye Candaş Tolga’ya konuşmuştu Avşar. Onüçüncü bölümde final yaptı. Geriye ‘yüzü filtereden mi geçti?’ tartışmasıyla Avşar kaldı!
‘Sana Söz’ yine beklentisi yüksekti. Nehir Erdoğan’ın Müge Anlı’nın aynısının tıpkısı olarak rol yaptığı üzerine sosyal meydayada konuşuldu. Erkan Petekkaya sanki pek istekli değildi. Yedi bölüm dayandı. “Bu işi de tutar” gözü ile bakılan Özcan Deniz dizisi (İrem Helvacıoğlu ile birlikte oynadı) ‘Seni Çok Bekledim’ altıncı bölümde final yaptı.

Kısa ömürlüler

‘Cam Tavanlar’ (Sekiz bölüm), ‘Elbet Birgün’ (altı bölüm), ‘Kahraman Babam’ (Sekiz bölüm), ‘Uzak Şehrin Masalı’ (beş bölüm), ‘Benim Hayatım’ (altı bölüm)... Bu kısır döngünün yeni yılda da devam edeceğini öngörmek sanırım pek yanlış olmaz!