Hollanda ulusal televizyonu NPO İngiltere-Almanya maçı öncesi seremonide bir gafa imza attı. Almanya Milli Marşı çalınırken ekranda ‘Deutschland, Deutschland, Uber Alles’ yazısı görüldü. 1950 yılından bu yana ulusal marşta Nazi dönemine ait bu mısra yer almıyor. Tabii özürler filan dilediler de!

İtalyanlar bize mi benziyor?

EURO 2020’yi paralı kanallardan izlemek istemeyen İtalyanlar çareyi ‘korsan sitelerde’ buldular. Pek yabancı olmadığımız bir durum. Diziler, filmler ve maçlar korsan izlenir. Bir yaşam biçimi bizde. Saymışlar maçları canlı veren tam 600 kaçak site bulmuşlar.

EURO 2020 OLAYLARI

Paralı mı bedava mı?

EURO 2020 maçlarıyla ilgili benim kanaatim maçların ‘açık kanaldan’ yayınlanmasıydı.

 Ulusal takım maçları açık kanallardan yayınlanmalı. Batı’da özel açık kanallar kıymetlidir. Çanak anteni diken her kanalı izleyemez, şifrelidir. Bizde böyle bir durum yok. Özel televizyon kanalları reklamla geçinir, izleyici bugüne kadar para verip izlememiştir.

Böyle alıştırıldık. EURO 2020 yayınlarında bu ortaya çıktı. Avrupa’da maçları yayınlayan ülkelerin tercihlerine baktım. 17 ülkenin kamu televizyonları maçları yayınlamış. 11 ülke ortaya karışık yapmış. Biraz özel, biraz devlet televizyonu durumu. 11 ülke ise özel televizyon kanallarından (ki özel spor kanalları da buna dahil) yayınlamış.  

BİR UYARI!

Ev ahalisi öyle oturup platformlardan film ve dizi izlemeyi sevmiyor. Geçenlerde seyredelim dedik. Bir açtım siteyi kilo ile yerli film ve İtalyan filmi var. Severiz İtalyan yapımlarını esprileri hoş olur ve bizim zevkimize uyuyor. Komedi açtık, felaket. Bir tane daha denedik, üçüncü sınıf. Netflix, orijinalliğini yitirmiş bir dizi ve film deposu olmuş.