Kanal D’nin iddialı dizilerinden biri ‘Üç Kızkardeş’... Kanalda gösterime girmeden önce uluslararası pazarda tanıtıldı. Geçtiğimiz ay Cannes’da gerçekleşen dünya televizyon sektörünün önemli fuarlarından biri olan MIP TV’de dizi, alıcılarının beğenisine sunuldu. Proje, İclal Aydın’ın çok satan kitabından uyarlandı. Bu arada yapımın kanalda ocak sonu yayına girmesi planlanıyor.

Pembe dizi onlardan sorulurdu!

Globo Grup... 1925 yılında kurulan Latin Amerika’nın en büyük kitle iletişim grubudur. Yıllarca izlediğimiz ‘Brezilya dizilerinin’ kaynağı... Onun Globoplay adında paralı dijital platformu var. Brezilya’nın yanı sıra, Portekizce konuşulan dünyanın en önemli dizi platformu diyebiliriz. 20 milyon kullanıcısı var. Yeni tam altı Türk yapımı satın aldı. ‘Bir Zamanlar Çukurova’, ‘Son Yaz’, ‘Ramo’ , ‘Leke’ , ‘Kalp Atışı’ ve ‘Maraşlı’... İntermedya yapmış anlaşmayı ve alımlar devam edecekmiş. ‘Çirkin Betty’, ‘Alcanzar’ (Yıldıza Ulaşmak) ve ‘Manuela’ izlerdik biz. Hiç aklımıza işin bir gün terse döneceği gelir miydi? ‘Telenovela’ sahibine, ‘Türk telenovela’sı satıyoruz.

Bir devi daha besliyoruz

Warner Media’nın kurduğu HBO Max (2020 tarihinde yayına başladı) Latin pazarında yerini sağlamlaştırmak adına, ağırlığı Türk dizilerine veriyor diyebiliriz. Son olarak Madd Entertainment (Med Yapım Ay Yapım ortaklığı) tam 10 dizi sattı. ‘Sadakatsiz’, ‘Kızım’, ‘Nehir’, ‘Menajerimi Ara’, ‘Kadın’, ‘Mucize Doktor’, ‘Çatı Katı Aşk’, ‘Alev, Alev’, ‘Kara Sevda’ ve ‘Babil’...

İspanya’da ‘dizi’ kanalı

Hani Türk dizilerini etinden sütünden yararlanmak dedikleri... Hollanda merkezli SPI Türkiye’de de faaliyette...
Film Box tematik kanallarından biri bilinen. 2019 yılında duruma uyanıp ‘Dizi’ markası ile Türk dizilerinin yayınlandığı bir platform kurdu. Yeni İspanyol medya devi Mediaset grubun bir platformu olan ‘Mitele Plus’ ile bir anlaşma yaptı. ‘Dizi’ bu platforma katıldı. Yaklaşık 100 saatlik bir Türk yapım arşivi var ‘Dizi’nin elinde.