Hemen söyleyeyim bu sene ‘yazlık romantikler’ bir önceki sezon standartlarının altında. Yazlık işler çıtır çerez olur tamam. Ama bir eşik vardır ve onun altı olmamalı. ‘Baht Oyunu’, gün birincisi oluyor. ‘Hekimoğlu’ndan “Ben kaçtım” diyerek gelen Aytaç Şaşmaz kardeşimizin başrolünde olduğu dizi. Cemre Baysel, ‘Sol Yanımda’ özel üniversitede ‘ortamcı öğrenci’ rolünde bayağı iyiydi. Sanki kendini oynar gibi. Çünkü bu dizide de benzer tavırlarıyla karşımızda. Altan Erkekli de yaz dizilerinin vazgeçilmez zengin ama babacan iş insanı karakteri oldu. “Millet tatil yaparken, biz çalışırız” diyor usta. Ev ahalisi, “Bu yaz hiçbir dizinin bölümünü tamamlayamıyoruz” diyor. Samimiyetle söyleyeyim, durum böyle. Yine de ara ara ‘Baht Oyunu’nda gülümseten kareler olmuyor değil.

HBO GELİYOR

Çok söylendi, “Netflix tek tabanca olmayacak” diye. Hatta zaman zaman ‘somut örnekler’ de çıkıyor. Mesela Amazon’un dizi yaptırmak için yoklama çektiğini, işin o aşamaya geldiğini yazmıştım. Çağatay Ulusoy’un olduğu öne sürülen projeydi mesela. Dün yine bu piyasanın önemli isimlerinden biriyle konuşuyorduk. “Sana kesin bilgi; HBO, Türkiye’ye geliyor” dedi. Valla bizim genç ev ahalisine söyledim; “Çok iyi olur, HBO dizileri muhteşem” dedi.

TRT SPOR MASASI VE BEKLEYENLER

Ev ahalisi izlerken söyledi, “Ortada bir masa var, birileri geliyor, birileri gidiyor.” Bundan şu sonuç çıkıyor, çok fazla sohbet var futbol adına. Bir ekip transferi konuşuyor, program bitiyor bir diğer ekip geliyor, yine transferi konuşuyorlar ister istemez. EURO 2020 üzerine çeşitleme boldu. “Kim daha çok izleniyor?” bellidir. Sayıyı indirmek lazım. Bakıyorum sosyal medya ortamında en çok ses getiren ‘Spor Manşet’... Bizim sevgili Cem Dizdar epey tantana yapıyor. Lig günlerinde ‘Stadyum’ mesela. Erbatur Ergenekon ile Ceyla Büyükuzun ikilisini mesela ev ahalisinin ilgi odağında. Pek bir karışıyorlar onlar ekranda olunca, oradan biliyorum!