HALiT ERGENÇ HAYRANI FRANSIZ KADIN GAZETECi

Coşkun Aral çıtlattı ‘Aykırı Sorular’da. Ortadoğu’yu en iyi bilen gazetecilerden biri Aral. Bizim dizilerin izlenip izlenmediğini en iyi test eden isimlerden de biri olacağını düşünerek Enver Aysever sordu: “Nedir bizim dizilerin hali?”
Coşkun Aral örneğini ‘batıdan’ verdi. İstanbul’a kendisini ziyarete gelen, çok iyi dostu olan bir kadın gazetecinin hayranlığını anlattı. Fransız Radio France International’in üst düzey yöneticisi kadın gazeteci, ülkemize geldiğinde bir istekte bulunmuş Aral’ dan: “Beni Halit Ergenç’le tanıştırma imkanın olabilir mi?” Fransız gazeteci ‘Muhteşem Yüzyıl’ı izliyormuş ve Halit Ergenç’in sıkı bir hayranıymış!

REHBERiM

“533 ÇOCUĞUM VAR”

Öğrencilik zamanında geçimi sağlamak için sperm bankasına bağış yapan adamın yıllar sonra tam 533 çocuğu olduğunu öğrenmesinin hikayesi. ‘Starbuck’ gecenin sürpriz filmi. Filmin yeniden çevrimi 2014’te vizyona girecek. (SİNEMA TV HD / 21.00)

İSTANBUL DEVLET OPERA BALE’DEN YENİ YIL KONSERİ

Orkestra’nın Beethoven 9. Senfonisi’ni yorumladığı konser canlı yayınlanacak. (TRT MÜZİK / 00.30)

NOT DEFTERiMDEN

TV’DE YILBAŞI; NE ÇABUK TÜKETTİK

1994’te en çok Nurseli İdiz’in sunuculuğu konuşulmuş. Pek istekli yapmamış. O yıllar ‘ulaşılmaz’ isimlerden. Seren Serengil, Kanal 6’da dekoltesiyle dikkat çekmiş! Show TV’de Huysuz varmış. Star’da ‘Bir Demet Tiyatro’ kanalın flaş programı olmuş.
90’lı yıllarda İbrahim Tatlıses ile Güçlü (Olgun Şimşek), Özcan Deniz ile Abuzer şovları konuşulmuş. Sibel Can, Ajda Pekkan, Hülya Avşar şarkılar söylerlermiş özel programlarda.
2000’li yılların ortalarına kadar ‘şarkı, türkü, yerli şovlar devam etmiş. Levent Kırca’nın yılbaşı parodileri, Beyazıt’la Okan’ın programları konuşulmuş. Mahsun Kırmızıgül, ‘Yıkılmadım Ayaktayım’ dediğinde millet, ekrana kilitlenirmiş. 2000’li yıllarda ‘muhafazakâr kanallar’ yılbaşını kutlamamış (ki bu gelenek halen devam ediyor). 2003 yılında Kanal 7 yeni yıla, ‘Hz. Ömer’in Adaleti’ filmiyle girmiş.
Daha sonra diziler egemen oldu ekrana. Kanallar, yılbaşı geceleri ‘dizilerin özel yılbaşı bölümleri’yle ‘reyting’ toplamaya başladı. Halen devam eden sistem bu...