Son yılların açık kanaldaki en iyi iki dizisinden biri ‘Hekimoğlu’. Diğeri de ‘Halka’ydı. ‘Hekimoğlu’ final yapıyor. “Bu alternatif bir işti. Kült bir proje. 4-4.5 arasında bir yerlerde dolaşıyordu. Araya yaz girecek. Zaten 50 bölümü tamamlanmış olacak. Böyle bir yapım için başarılı bir sonuç. Dizi doygunluğa ulaştı” benim öğrendiklerim böyle bir çerçevede. Bir açık kapı var: “Dijital isterse.

Açık kanallarda bu izlenme oranı yeterli bulunmuyor. Bu kadar dolu bir senaryoyu ‘film gibi dizi’ sisteminde götürmek hatta bugüne kadar getirmek çok büyük bir başarı. Doğrusunu söylemek gerekirse ‘Total’ izleyici öyle büyük ilgi ve alaka göstermedi diziye. Standart açık kanal izleyicisinin beklentisi belli. ‘Türk işi telenovela’ seyircisi. Böyle bir ortamda ‘Hekimoğlu’nun uzun süre her iki izleyici kategorisinde işini sürdürebilmesi bile bir nevi mucize diyelim.

‘HEKİMOĞLU’ FİNALİ: MECBURİYET

Neyi gösterdi?

Yine çok az diziye nasip olmuş ‘Muhteşem uyumlu bir ekip’ kuruldu. Ebru Özkan, Timuçin Esen, Okan Yalabık, Kaan Yıldırım, Aytaç Şaş unutulmaz bir kadro. Hepsinin emeğine sağlık. Banu Kiremitçi Bozkurt ve Neşe Şen ‘teknik detayı bol bir senaryonun’ altından kalkıp bir de süsleyerek etrafını büyük bir iş yaptılar. Yönetmenler keza...

Yani hazirana kadar en azından bu projenin keyfini çıkaralım derim. ‘No name’ oyuncu fabrikası da oldu dizi.

Müziği ders verir gibiydi

Ekranda dizi müzikleri genelde ‘asansör müziği’ niteliğinde. Görüntüde ne varsa ona göre bölük pörçük işler. Müzisyenlerin bir dahli yok bunda. “Sistem böyle” deniliyor! Birde bunu kıran az sayıda dizi var. ‘Hekimoğlu’ onlardan biri oldu. ‘Bol çeşit müzik’ yerine ‘temaları belli’ bir anlayışı getirdi. Bir dizinin hikayesini anlatan müzik temaları olur. Bunları yeri geldiğinde izleyiciye hatırlatırsın. Tuna Hizmetli’ye bu olanak sağlandı. Kendisi de gerçekten hem ‘sound’ olarak hem ‘melodi’ olarak hoş örnekleri diziye yedirdi.

Ve bir komedyen doğdu

Ve Muzo... Muhammed Dede bu karakter ile sektörün ‘komedi starı’ olabileceği sinyalini verdi. Bundan böyle bir filmde başrolde kendisini görmek isteriz.