‘İzmir Çetesi’nde son bölümde şöyle bir sahne vardı. Selami akşam ablasına gidiyor. Kapıda ablasına işe girdiğini, ‘Cennetin Sırları’ dizisinin İzmirde çekildiğini ve yönetmenin kendisini beğendiğini , rol verdiğini söylüyor. “Üç öğün sıcak yemek veriyorlar, sendikam var ve herkesi en çok sevindiren de dizi 45 dakika” diyor. Bir dizi içinde bir başka dizinin de reklamı oluyor tabii bu arada. Gönderme dizilerin son haline yapılıyor. Bakalım bundan sonra ‘İzmir Çetesi’nde senaristlerin istediği olacak mı?

HEM PROGRAMCI, HEM KONUK
O kadar çok kanal ve o kadar çok konuşacak program olunca televizyonda konuşmasını sevenlerin dolaşmaları devam ediyor. Polemik kabiliyetleri yüksek olanlar kuşkusuz daha şanslı. Hatta liste başı. Ajans Press geçtiğimiz yıl hem program yapıp aynı zamanda televizyon programına sıkça katılan isimleri belirlemiş. Bu arada bu isimler arasında ‘sabit program konuğu’ olanlarda var. Onları da ‘program yapanlar’ arasında görmek lazım.
Ömer Çelakıl, Saba Tümer, Can Dündar, Ümit Zileli, Süleyman Yaşar, Rasim Ozan Kütahyalı, Mehmet Metiner, Sırrı Süreyya Önder ve Taha Akyol.

TRT MÜZİK TRT GİBİ
TRT Müzik’teki program anlayışı bir nevi TRT’nin eğlence müzik programlarını bir araya gelmesi gibi. Ha TRT 1 müzik eğlence programı ha TRT 4 TSM korosu programları. Bunlar bir araya getirilmiş. Müzik dünyasının tanıdık isimleri sohbet ile müzik karışım program yapıyorlar. Müzik kanalının daha ‘ entellektüel’ olması gerekiyor. Yoksa alın bu programları, TRT’nin diğer kanallarına serpiştirin , orada da yayınlanabilirler. Daha çok konser yayını mesela. Klasik müzik ve caza daha fazla ağırlık. Rock hiç yok gibi.

REHBERiM
BİZİ SEVEN AMERİKALI
Amerikalı Gazeteci ve Yazar Stephen Kinzer’den Bloomberg HT’ye Özel Röportaj... Kanal böyle yapmış tanıtımı. Kendisi, Türkiye’ye geldi. İsteyene “hayır” demedi konuştu. Meraklı Amerikan gazetecilerdendir. Türkiye’nin bölgede nasıl bir rolü varmış bunu öğrenmek isteyenlere. (BLOOMBERG HT/14.30)

HER DAİM DİNLENİR
Arif Sağ televizyonlara kaç defa çıktı sayısı bilinmez. Ama her daim de dinlenir. TRT Müzik’te Şevval Sam’ın konuğu oluyor. (21.05)

OKURDAN
OSMAN NEDEN ÖLSÜN?
Dizileri izlerken gereksiz şaşkınlıklar oluyor. Murat Kurt bu konuya dikkat çekmiş; ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’ dizisindeki bir ayrıntıya: Osman’ın denize düştüğü sahnede neden bu kadar kıyamet koptu anlamadım. Osman öldü mü? Ya yapmayın dizi zaten 45’li yaşlarındaki Osman’ın sesi ile anlatılıyor. Ama denize düşüp de öldü mü ölmedi mi, bu haftanın da konusuydu.

REKLAM BİTTİ, REKLAMA GİDİYORUZ!
Kanalların bir nevi ‘reklam çılgını’ olduğunu anlamak için Sedat Özgür’ün şu saptamasına bakmak yeterli olur kanısındayım; ‘7 Mart pazartesi gecesi Kanaltürk‘teki ‘Son Kale’de reklam kuşağı bitti, Reha Muhtar ekranda göründü ve ‘’Şimdi reklama gidiyoruz’’ dedi.