‘20 Dakika’da, Tuba Büyüküstün şampuan reklamında da oynadığından, cezaevinde saçları dalga dalga geziyordu...
Tek örnek bu değil, hep böyle; dizilerin ezberlenen hallerinden biri. İzleyici gözünde kadın oyuncu hep güzel olmalı. Son olarak ‘Günahkar’ dizisinde Aslıhan, hastanede kolunda serum, ölümden dönmüş. Kamera yaklaşıyor; yüzünde bir kilo makyaj, dudaklarda ruj. Elbiseyi giysin doğru baloya!

150 YAYIN YASAĞI!

Fox Fatih Portakal’ın sunduğu haber bülteninde vardı...
Malum bakanların yolsuzluk dosyaları ile ilgili haberlere bugüne kadar 150 yayın yasağı gelmiş.
Yeni Türkiye, kabuk değiştiren Türkiye... Kabul etmek lazım böyle dönemlerde baskı, yasak artar.
Sonra normale döneriz.
Ne zaman? Onu bilmem ama bir yüzyıl sonra bu topraklar olursa, yaşayanlar çok farklı bir Türkiye’de yaşayacaklar diye düşünüyorum!

BEKLERİZ’İN JAPON’U

Doğa Bekleriz, sevgili Mesut Yar’ın CNN Türk’teki programındaydı.
Yar, “Bir zamanlar kulağınıza Japon yapıştırıcı yapıştırmıştınız..” diye soruyor.
Doğa Hanım; “10 yıl geçti, ben de bıktım” diyor. Bunun bir ‘asparagas’ haber olduğunu da zaten daha önce açıklamış. Bu konuda dürüst olduğunu söylüyor.
“Bir magazinci arkadaşın asparagas haberiydi” diyor. Çok sevdiği bir gazeteci kendisini aramış; “Doğa bak, böyle bir haber yaptım; baskıya girdi bile” demiş. Kendisinden bunu kabul etmesini istemiş. ‘Bir şeyler yapmalısınız ki, iş gelsin’ sektörü.
Doğa Hanım’ın ifadesi ile: “Bazı şeyleri para kazanmak için bir yere kadar yaparsınız, ben de onu kullandım...”
Ev ahalisine sordum olayı; “Hatırlıyoruz” dediler. O yıllar ekranda, “Aman kulağınızı yapıştırmayın; çok tehlikeli” diye haberler yer alıyormuş. İş bayağı ciddiye binmiş.

BÖYLE BİR ŞEY PLANLASAM!
Sonra bir programa daha rastladım...
2006 yılı... Reha Muhtar’ın ‘Pişşti’ programı. Hülya Avşar, Beyaz ve Demet Akbağ da oradalar. Konu Doğa Bekleriz’in kulakları... Stüdyoya çağrılacak, önce bir bant yayınlanıyor. “Kuaförüm dondurucu sprey sıkıyordu, baktım sıktıktan sonra kulağım orada kaldı. ‘Ya Ayaz (kuaförü yani) iyice bir sıksana şundan’ dedim. Eve gidince biraz da Japon yapıştırıcısı sıktım...” Kulaklar tıbbi müdahale ile açılmış hikayeleri...
Sonra Doğa Hanım alkışlarla stüdyoya geliyor. Şaşkın olduğunu söylüyor; “4 büyük kanalın haber bültenlerindeyim ve böyle bakıyorum (yani bu işe çok şaşırmış), istesem böyle bir şey planlasam, yapay gündem yaratmak için düşünemezdim...”
Zaten planlanmış ve yaratılmış. Bandı izleyince “Valla Doğa Hanım o yıllar rolünüzü gayet iyi oynamışınız” demek istiyorum. Şimdi, “Üstünde durmaya değmez” dediğiniz hallerin o yıllarda sizin için ne kadar önemli olduğunu bu yayınla anlıyoruz.