NETFLIX’TE TÜRK DİZİSİ NE ZAMAN YAYINDA?

İpek Gökdel’in ‘Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi’ romanı, Netflix kanalında gösterilmek üzere dizi olacak. İş epey uzadı. Çağatay Ulusoy’la Leyla Lydia Tuğutlu’nun başrollerde olacağı dizinin senaryosu bir türlü yerine oturamadı. Kulağıma gelen, Netflix tarafı önüne gelen örnekleri tatmin edici bulmamış.

Prodüksiyonun ‘oldu olmadılar’ nedeniyle geciktiği söyleniyor. Peki ne zamana tamamlanır? Toparlanma işleminin yaza doğru bitip, (senaryo vs.) başlaması bekleniyor. Dizinin, sene sonunda Netflix’te görücüye çıkabileceğinden söz ediliyor.

ŞAMPİYONLAR LİGİ ve TRT

Şampiyonlar Ligi, Star TV’de başladığı 1993’ten yana belki de ilk defa, ‘açık kanal’ defterini uzun bir süre için kapatmış olacak. Bayer Munich-Beşiktaş maçı bu anlamda (bu yazı yazıldığında maç oynanmamıştı) önemli. TRT’ye sordum, “Çok isterdik ‘bizde de yayınlanacak’ diye söylemeyi ama yeni sezonda UEFA Şampiyonlar Ligi TRT’de olmayacak” dediler. Malum, beIN Sports yayın haklarını aldı. Kendi platformundaki abonelere verecek gibi görülüyor sadece. Hatta yeni bir tarife de kapıda diye tahmin ediyorum bu maç yayınları başladığında...

YILIN İYİ DİZİLERİDEN BİRİ OLABİLİR

ATV’de yayınlanacak ‘8.Gün’ dizisini merak ediyorum. Komplo ve sansasyon zengini ülkemizin tarihinden ‘gizemli siyasi cinayet’ sayfasının dizinin lokomotifi olması ilgimi çekiyor. ASELSAN intiharları (!) ve Atlasjet uçak kazası karışımı bir durum. Agna Şirketi’nde yazılım mühendisi olarak çalışan
Şehnaz öldürülmüştür. Kızı Bahar, annesinin cinayetinin ardındaki sır perdesini aralamaya çalışır. Bir mafya eskisi olan Hayati’yle işbirliği yapmak zorunda kalır. Bu birliktelik zamanla kuvvetli bir bağa dönüşür. ‘Poyraz Karayel’in Musa’sı ile ‘Hayat Şarkısı’nın Hülya’sının buluşması gibi olacak. Yani bu rollere alışık iki ismin bir araya gelmesi de diyebilirim. Yılın dikkat çeken dizilerinden olmaya aday.

KOMEDİYE KAPIMIZ AÇIK

Ekranın en zayıf halkası komedi. ‘Siyasi hiciv kanadı’ eksik. Eh biraz
‘Güldür Güldür Show’ var işte... Önder Açıkbaş, ‘ÖTV’yi bu sefer TV8’in kardeşi ‘8,5’ kanalı için yapıyor. Tiplemeleriyle dikkat çekmiş, kimi sevmiş, kimi kızmıştı Önder Bey’e. Ben komedi konusunda hassasım, bu eksiğin üzerine giden ve elinden geleni yapanı takdir ederim. (TV8,5/23.00)