OKAN DÜNYACA ÜNLÜ GiTARCININ KAYINVALiDESi iLE KONUŞUNCA

Yngwie Malmsteen... Tartışmasız en teknik hard rock gitarisiti. Bach, ve Paganini eserlerini tersyüz etmiş heavy metali yeniden yorumlamıştır. Kendine has stilini yaratmıştır. Ee, sonra?
Kendileri bir Türk kızıyla evlenmiştir. İsmi Ebru Solmaz. Magazinden uzak bir halde yaşamaktadırlar. Hatta Okan’ın programında Ebru Hanım’ın resmi bile zor bulunmuştur. O derece yani. Peki programda ne oldu?
Okan bir gitar hastasıdır. TV8’deki ‘Kraliyet Ailesi’nde yine muhabbet gitarve rock üzerineydi. Daha önce de bu ülkenin bilimum önde gelen gitaristlerini toplayıp güzel döktürmelerine olanak vermişti. Bir telefon bağlantısı yaptı. İzmir’den İnci Solmaz, “Ben Mamsteen’in kayınvalidesiyim” dedi. Ortalık böyle ‘nasıl yani’ oldu. Tarihe geçecek bir konuşmanın yapıldığını söyledi Okan. Eh, doğruydu. Dünyaca ünlü gitaristin pek de ortalıkta (hatta hiç) görünmeyen kayınvalidesi bu programa bağlanmıştı. Okan Bayülgen’in en sıkı takipçisi olmasının bunda büyük payı olduğu anlaşıldı.

Mamsteen köfte sever
Kızı Ebru Solmaz’la Mamsteen bir barda tanışmışlar, kızı 21 yaşındaymış. Ve o ilk görüşte aşık olma durumu yaşanmış. Mamsteen evlenme teklif etmiş. Bugün Ebru Hanım 37 yaşındaymış. Mamsteen yani damatla ilgili “Sizi sever mi?” diye sordu Bayülgen. Çok seviyormuş kayınvalideyi. Yemeklerden de en çok köfteyi. Gidip gelirlermiş. Vallahi bir kere duydunuz mu? Çiftin resmini bulamadılar programda. Hatta Ebru Solmaz diye ekrana getirilen bir fotoğrafa İnci Solmaz, “Bu benim kızım değil” demek zorunda kaldı. O derece medyadan uzak yaşamışlar. İnci Hanım damadının sürekli gitar çaldığını, çok kilo verdiğini söyledi. Bayülgen, Mamsteen’in kılıbık olup olmadığını da sordu. Kayınvalide bir kahkaha attı, “Yok değil” dedi. Miami’de yaşıyorlarmış.

STAR’DAN BOL DiZi SiPARiŞi

Bu dizi işlerini takip etmek için, resmen bakkal defteri tutmak lazım. İpin ucu resmen kaçıyor. Yaz ve sonbaharın ilk aylarına sarkan dilimde, yayına bu hafta başlayacaklar dahil, 16 diziyi tespit etmiş bulunuyoruz. (İnterpress’in dökümünden yararlanarak.) Ama bu liste daha uzar. Eksikler olabilir.
Star adına ‘yaz hamlesi’ dediği bir dizi atağına geçmiş. Bu listede yedi dizi Star’ın. Yeni patron ve yönetimle kanal, sektörün şu an yıldızı. Yapımcılar “Abi şu projeyi de size verelim” şeklinde dolaşıyor, bu listeden anlaşılan. Ve daha da artacak sayı. Kanal bu kadar diziyi ne yapacak? Oldu olmadı yöntemiyle doğru yolu bulup, kalıcı olanlarıyla yola devam edecek. Benim bildiğim, asıl önümüzdeki yayın döneminde patlama olacağı. Olur mu, olmaz mı bilemem. Ama şu bir gerçek; Star, farklı konuların dizilerini ‘standartlar’la harmanlayarak daha ‘Beyaz Türk’ bir kanal yaratmak peşinde.

İkinci sırada Kanal D var
Listeye göre ikinci sırada Kanal D var, üç yeni dizisi görülüyor kanalın. Onu Show TV, ATV ve TRT takip ediyor. Bu arada FOX (listede bir dizisi görünüyor), Samanyolu TV ve Kanal 7’yi saymadık. Yine bir 70 dizilik döneme gireceğiz...
Bu arada dikkatimi çekti mesela Show TV, ‘Ustura Kemal’in Ramazan boyunca ilk dört bölümünü yayınlayacak. Sonra ‘yeni yayın dönemine kadar ara vereceği’ni söylüyor. Bizim televizyonculuğumuza özel bir durum. Yani bir nevi ‘Ramazan dizisi’!

iŞTE SON LiSTE

Yaz aylarında ya da sonbaharda yayına girecek dizilerdan bazıları, oyuncuları ve kanalı:

Kötü Yol: Cansel Elçin, Şükran Ovalı (KANAL D)
Annem Uyurken: Hümeyra, Büşra Pekin, Şükrü Türen (KANAL D)
Sudan Bıkmış Balıklar: Ezgi Eyüboğlu, Burak Sağyaşar (STAR)
Oh Olsun: Metin Akpınar, İpek Tuzcuoğlu, Güven Kıraç, İclal Aydın (FOX)
İbret-i Ailem: Müjdat Gezen, Şebnem Sönmez (STAR)
Arabulucu: Şebnem Bozoklu, Cemal Toktaş, Tomris İnceer (TRT 1)
Hayatımın Rolü: Haluk Bilginer, Ebru Özkan (STAR)
Düşman Kardeşler: Tarık Pabuçcuoğlu, Murat Eken, Hande Subaşı, Kaan Urgancıoğlu (SHOW TV)
Küçük Hesaplar: (Mazhar Alanson, Seray Sever (STAR)
İşler Güçler: Ahmet Kural, Murat Cemcir (STAR)
Ustura Kemal: Oktay Kaynarca, Emre Kınay, Naz Elmas (SHOW TV)
Veda: Mehmet Aslantuğ, Jale Arıkan (KANAL D)
Çıplak Gerçek: Yetkin Dikinciler, Derya Alabora (STAR)
Dila Hanım: Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın oynadığı filmin dizi olarak ekrana geleceği, Dila Hanım rolünü bu kez Hatice Şendil canlandıracak (STAR)
Alev Alev: İlker İnanoğlu, Hande Soral, Rojda Demirer (ATV)