Geçtiğimiz hafta Cumhuriyet’te Fırat Kozok’un yaptığı; ‘RTÜK’ün ‘Kara Para Aşk’ta Ömer ile Elif’in öpüşme sahnesi’ haberi konuşulmuştu.
RTÜK’ün uzmanları arasında ‘uzman’ olmanın yanı sıra bir de ‘farklı dünya görüşleri’ olabiliyormuş. Farklı dünya görüşünde olmak konunun uzmanı olmayı engellemediği için, hazırlanan raporda öpüşmenin ayrıntıları verilerek, belgelenmiş zaten...
Gelelim ‘ceza gelebilir’ haline...
RTÜK bu hafta toplanıp kararı verecek, çünkü geçen hafta programa ceza verilebilmesi için yeterli oya ulaşamamışlar.
Haberde oy dağılımı da yazılmış.
Yani kimin bu konuda hangi düşüncede olduğu belli... Haberde bu bilgilerin ‘yayın ihlali yoktur’ diyen üyeler tarafından basına sızdırıldığı yönünde iddialar da var.
Böyle haberlerin, üyeler üzerinde baskı oluşturabileceği söyleniyor.
RTÜK başkanı stratejik konumda...
Malum, AKP kontenjanından başkan oldu. Başkan ceza verilmesine karşı oy kullandı. Yani başkan üzerinde bir baskı oluşturulmuş durumda... Bu hafta ne oy verecek diye merak ediliyor.

DİZİLERDE ÖPÜŞME BUZLANIR
RTÜK belki de bu senenin en önemli kararlarından birini verecek gibi görülüyor! Ceza çıkarsa bundan böyle ‘öpüşme’ de buzlanacak; aynen sigara gibi...
Bu arada belirteyim şu ‘Kertenkele’ meselesinde yapılan savunmalar içinde şöyle bir görüş vardı: “Reyting için çıplaklıktan cinsellikten beslenen dizilere paye vermeyen (...) atv’ye çamur atmak için...”
Bak şimdi RT ÜK, AKP’li üyelere bastırıyor ceza gelsin diye!
Yaa böyle manidar bir durum.
Hemen söyleyeyim böyle ‘çapsız’ hallere üzülüyorum. ‘Çapsızlık’ bu tek kelime ile... Haaa uzman arkadaşımıza buradan sesleniyorum, Planet TV var ‘Brezilya dizileri’ yayınlıyor, çok fena öpüşüyorlar.

REYTiNG HABERi NASIL OLUR?

“Bedelli haberleri inanın reyting haberleridir. Hem bekleyenler tarafından reyting haberidir, hem de siyasi partiler tarafından, özellikle seçim sürecine gidiliyorsa” dedi Fatih Portakal.
“Bedelli askerlikte top Davutoğlu’nda” haberin alt başlığı...
Haber bittikten sonra Portakal, “Bedelliyi isteyen çok sayıda arkadaş var” diye önündeki bilgisayara baktı.
Gelen mesajlarda “Abi çıksın” diyenlere,”Bence çıkmaz” dedi, gerekçeleri sıraladı...
Reyting o sırada ne oldu bilemem!
Bu arada bu bedelli haberleri nedense ‘Her şey vatan için’ diye rap rap yürüyen asker görüntüsü eşliğinde verilir reyting için olsa!

‘Kiraz mevsimi’ neden izleniyor

Geniş bir aile toplantısına katıldım.
“İşler nasıl gidiyor?” diye sordular; işimiz de televizyon olunca ‘diziler’ konuşuldu.
Bir reklam hoşuma gidiyor, şu zevkleri ve renkleri farklı olan vatandaşların mobilya markasında buluşmalarını anlatan ürün reklamı. Baktım ‘dünya görüşleri’, yaşam halleri farklı sevgili aile fertlerinin buluştuğu bir dizi var; Kiraz Mevsimi. ‘Ayaz’ın ‘Öykü’ye yaklaşımı, hisleri ‘hakiki’ geliyormuş.
Fakat dizi giderek ‘genç işi’ olmaya başlamış, liseli hallerine dönüş olmuş. Başladığında böyle değilmiş. Bir başka aile ferdi “Güzel bir gençlik dizisi” derken sanırım bu durumu da kabulleniyor. Kısaca ‘Kiraz Mevsimi’ seviliyor, izleniyor...

‘KEL ALAKA’ UZUYOR

“Yeni bir yüz olsun, bizleri güldürsün” diyerek izledim. Atalay Demirci,. ‘Yetenek Sizsiniz’de yeteneğini gösterdi.
Bir televizyon programı olarak farklı ama bu hali ile çok uzun. Seyirci ile bütünleşme, bazen seyircinin ‘çapsız esprileri’ nedeni ile sekteye uğruyor. Ara verip tekrar izleyeceğim.