Bir müzik grubunda enstrümanların solo zamanları keyiflidir. Özellikle gitar ve davul POYRAZ’DA MAHKEME SOLOSUsoloları seyirci tarafından pek beğenilir. Doğaçlama üstatlığıdır bir anlamda. Ölçünün içinde olup aynı zamanda, onun dışına çıkabilmektir. Başka alemlere dalmak, sonra bir anda yeniden o parçanın içinde olabilmek hüneridir bir yerde.

Tüm bunları neden anlattım? Bir dizi, bunu gerçekleştirdi. ‘Poyraz Karayel’deki mahkeme salonu sahnesi. İzlerken aklıma yukarıda yazdıklarım geldi. Dizi konusu içinde giderken, birden senaryoya, yönetmene ve oyunculara “Buyrun solo kısmınız” demişler. Poyraz’la Ayşegül ve bir ‘cast harikası’ olan mahkeme salonu kişileri dişsiz teyzem, siyahi jandarma, 60’lı yıllardan günümüze esen gözlükleriyle bayık katip ve dava anı çizeri ressam kardeşle ortaya muhteşem bir solo çıkmış. Amerikan usulü jürinin, yerli olursa nasıl olacağının da absürd komedisi olmuş.

OKLAHOMA MAÇLARI YAYINLANMAYACAK

“Acun Ilıcalı, NBA takımlarından Oklahoma City Thunder forması giyen Enes Kanter’in Minnesota Timberwolves ve Miami Heat’e karşı oynadığı mücadeleleri canlı olarak yayınlamadı” haberi yer almıştı internette. Merak ettim durumu. NBA maçlarını açık kanalda TV8,5 yayınlıyor. Şifreli olarak DSmart, Digitürk ve Turkcell TV Plus’ta yer
alıyor. Tüm NBA maçlarını yayınlayan kanal ve platformlar, Oklahoma City Thunder maçlarını yayınlamama kararı almışlar. Bu durum NBA maçlarının yayın haklarını elinde bulunduran Saran Holding’e bildirildi. Yani sadece TV8,5 değil, Türkiye’de bu maçların yayın haklarına sahip olanların hepsi ortak bir karar almış oldular. Bir dip not Saran Holding’in yeni spor kanalı S Sports yayına geçtikten sonra NBA maçları
ağırlıklı olarak buradan yayınlanacak.

KARIŞIK BİR PALAMUT

“Hangi palamut cinsi daha büyüktür?” sorusu vardı ATV’deki ‘Kim Milyoner Olmak İster’de. Yarışmacı, yüzde 50 joker hakkını kullandı. ‘Zindandelen’ ve ‘Altıparmak’ geriye kalan iki şıktı. Doğru cevap, ‘zindandelen’ oldu ki, yarışmacı da bunu bildi. Bir arkadaşım aradı, “Bu palamut sorusunun cevabı biraz tartışmalı” diye. Çünkü bazı kaynaklarda ‘altıparmak’ cinsi en büyük olarak yer alıyormuş. İnternette dolaştım. Şıkların içinde büyüklük sıralamasında bu şıklardan ‘altıparmak’, Vikipedi’ye göre en büyük palamut cinsi oluyordu. Kaynakçası Büyük Larousse olarak verilmişti. Yarışmacı altıparmak deseydi, sorun olmaz mıydı? Biliyorum binlerce soru hazırlanıyor ve tüketiliyor. Arada kaçaklar da olabilir. Yine de tartışmalı sorulara dikkat etmek lazım.