Salgın dönemi sanatın da kapandığı dönem İtalya’da. Yardım için çözüm arıyor hükümet. Salgın döneminde dijital platformların izlenmesinde büyük bir artışın olduğunu görmüşler. Aynı şekilde sinema, konser vs. giden vatandaş sayısında bir önceki yıla göre yüzde 47 azalma var. Kültür bakanı başkanlığında bir ekip, “Biz de sektöre yardım için bir dijital platform açalım” demişler. 10 milyon Euro yatırım ile ve aylarca süren çalışma sonucu ortaya ITsART dijital platformu çıkmış. Bu yıl, ocak ayında yayına başlamış. Bugün 26 AB üyesi ülke vatandaşları da bu kanaldan yararlanmaya başladı. Üyelik bedava. İçeriğinde konserler, klasik müzik, filmler ve belgeseller var.

En son konserleri izle

Konserlerin bazıları paralı, bazıları bedava... ‘Madina’ Milan Scala’da Kasım ayında sahnelendi. 9.90 Euro’ya izleyebiliyorsunuz bu platformda anında. Mesela yine 24 Eylül’de Pompei Amfitiyatro’da gerçekleşen Ennio Morricone anma konserini bu kanal özel kayıt ile 7.90 euro’ya izleyebiliyorsunuz. Caz konserleri, virtüel müze gezileri ve filmler... Şimdi bizim para ile hesaplamayın. Mesela 9 TL olarak bakın duruma. Platformun amacı kültür sektörüne, böyle bir yardım. Konser yayınlarını daha arttıracaklarını ve diğer AB üyesi ülkeleriyle de bu platform için anlaşma yapacaklarını söylüyorlar. Şu an için İtalyan kültürünün Netflix’i diyorlarmış bu platforma. Şu an elinde bin 275 farklı başlıkta içerik var.

Bu bir anlayış

“Bizde niye böyle değil” ya da “Olur mu bak, şu kadar yardım yaptık” karşılığı bir monolog var bizde. Bu köşede yazdım Metin Akpınar’ın söyleşisinden bir cümle; “Bizim zamanımızda Beyoğlu’nda bir gecede 46 tiyatro birden perdesini açardı.” Yani Beyoğlu kültür yolunu, çoktan açmıştı. İçten gelen bir şey bu kültür işleri. Şimdi ‘proje’lendiriyoruz! ITsART’ta zorla yapılmış bir iş değil. Sinemaya, konsere, müzeye gidemeyen insanı düşünmek karşılığında, o hizmeti veren sektörü düşünmek. İçten gelir, kültür yaşar, kültür bir marka değildir, kültür doğaçlamadır. Ülkenin içselleştirdiğidir, kültür. “Tiyatroyu ayakta tutmak için dizi çekiyorum” diye bir cümle kuruluyorsa, gerisi hikayedir!