7 Haziran’da İstanbul Vezneciler’deki terör saldırısından sonra; ‘Sultanahmet, İstiklal Caddesi ve Vezneciler’de terör semt semt dolaşıyor İstanbul’u’ diye yazmışım. 13 Mart’ta Kızılay’da otobüs durağında bomba patlamıştı. 15 Mart’taki yazımda ‘Beş ayda üçüncü bomba. Yine dolaptan siyahlar çıktı’ cümlesini kullanmışım. 19 Mart’ta İstiklal Caddesi’ndeki patlama sonrası, ‘Televizyonda eğlencenin çok uzağına düştük. Siyah elbiseyle ekrana çıkmak ya da Okan Bayülgen’in programını iptal etmesi gibi değil. İki gün sonra normal yayına geçmek gibi de değil’ diyerek isyan etmişim. 44 canımızı yitirdik. Yine yayın yasağı geldi, sonra siyahlar giyildi. Evlendirme programları ve ‘O Ses Türkiye’ yayınlanmadı. Sonra, siyah elbiseler yıkandı, ütülendi ve dolaptaki yerini çoktan aldı. Ne kadar sık giyilir oldu!

EMRAH KAMU SPOTU GİBİ!

ATV’de ekrana gelen ‘Aşk ve Mavi’nin geçen pazartesi gündüz kuşağında tekrar bölümü vardı. Toprak ağası Fazıl Bey’in (Kenan Bal) bürosuna diğer tarla sahipleri geliyor ve şöyle diyor: “Senin oğlan Ali, işçilerin yevmiyesini artırmış, sigorta sözü de vermiş. Ortalık çalkalanıyor. Şimdi bizimkiler de tutturacak sigorta diye.” Fazıl Bey, “Bakarım bir çaresine” diye karşılık veriyor. Kamera diğer sahnede. Ali (Emrah) dokuma tezgahının başında. Mavi (Burcu Kıratlı) geliyor; “Niye tezgahta oturuyorsun?” diye söyleniyor. “Sen istedin ben de halı dokuyorum” diyor bizim Ali. Meğer halıya kız için ‘beni affet’ yazmış. O sırada Fazıl Bey ve iki ‘zeki oğlu’ içeri giriyor. ‘Sen ne işler yaptın?’ havasında. Ali konuşuyor; “Baba biz doğru olanı yapıyoruz. Sigortasız çalıştırana ceza var.”

Kamu spotu gibi bir sahneydi. Kardeşlerden biri; “Sigortasız çalıştırsan kim, nereden SİYAHLARI GİYMEKbilecek?” dedi. Ali, “Olsun biz her şeyi kuralına göre yapalım” yanıtını verdi. Kız da etkilendi bu durumdan; “Affettim ama halı dokuduğun için değil, işçileri düşündüğün için.”

Ülkemizde taşeron işçi sayısı 1.5 milyon civarında. SGK’nın rakamlarına göre, 22 milyon çalışanın 10 milyon 400 bini kayıt dışı. En çok yaşandığı sektörler tekstil, tarım ve inşaat. Belki çok ‘beylik’ sözler bunlar dizi için. Hâlâ ‘anlatmanın ve anlamanın çapı’ bu maalesef. Dizideki ‘kamu spotu’ hali bile önemli.

13 milyon 38 bin 351 işçinin sadece 1 milyon 499 bin 870’i sendikalı. ‘Aşk ve Mavi’de bir cümleyle patronun iki dudağı arasında olsa bile, altı çizilmiş
olması önemliydi.

‘TATLI CADI’ FLASH TV’DE

‘Tatlı Cadı’yı görünce eski günlerim aklıma geldi. TRT’nin vazgeçilmeziydi.
Dizi, her gün saat 17.00’de Flash TV’de ekrana gelecek. Bir de ‘Mavi
Ay’ı da her gün saat 18.00’de yayınlayacaklarmış.