Eşim, “Bak unutma yazacaksın” diye sürekli ikaz etti. İzmir’de tüm gösterilerine gitti diyebilirim. Her yıl Gündoğdu Meydanı’nda hem heyecanlı hem de tedirgin bir izleme yapıyor. Hatta çığlık attığı, çok çekilmiş video’su mevcut. Kıyafetleri de tabii ki, arada giyilir. Çok da yakışır söyleyeyim. Solo Türk bizim evde çok özel. 10’uncu yaşına girdi. Ve CNN Türk ekibi, Hilmi Yaşa ve Alper Öztürk kameramanlar -öncelik onlarda çünkü haberin her şeyi görüntü- ile kanalın muhabirliği bir yaşam biçimi olarak gören ismi Fulya Öztürk özel haber yaptı. Olabildiğince merak edilen ayrıntılar vardı haberde.

Bu hareketi sadece onlar yapıyor

Binbaşı Emre Mert ve Yüzbaşı Serdar Doğan, Solo Türk’ün iki akrobasi pilotları. Savaş pilotluğuna da devam ediyorlar. Konya 3. Ana Jet Üssü, çalışma merkezleri. Gösterileri 20 dakika sürüyor. Bu süre içinde tam 20 manevra yapıyorlar. Bir tanesini dünyada sadece Solo Türk pilotları gerçekleştiriyor; Solo Türk tonosu. Uçağın, kendi ekseni etrafında sürekli dönerek ilerlemesi. Dokuz kişilik bir ekip var arkasında bu iki pilotun. Ve o gösterilerin unutulmaz sesi, coşturan ismi, Yüzbaşı Bircan Biçer tabii ki.

En fazla beş yıl

Solo Türk pilotu olmak kolay değil. Bin saatin üzerinde F-16 geçmişinin olması lazım. Eğitimler üç ay sürüyormuş. 35 sortinin üzerinde bir eğitim. Tamamlandıktan sonra gösteri uçuşu için hazır olunuyor. Gösteri pilotluğu çok yıpratıcı. “Bir uçuş sonrası kaybedilen sıvı cidden çok fazla” diyor Serdar Yüzbaşı. Bir Solo Türk pilotu en fazla beş yıl akrobasi pilotluğu yapıyor.

ACUN ILICALI YENİ BİR YARIŞMA ALDI

‘O Ses Türkiye’ ile bu formatın hakkını veren kanal oldu TV8. Şimdi yeni bir yarışma formatını aldığı yazıldı. Kore işi ‘I Can See Your Voice’. CJ ENM işi. Eğlencenin yeni ‘emperyal gücü’ diyelim! Özetle davetlilerin stüdyoda bulunan adayların seslerinin iyi olup olmadığını görüntülerinden tahmin etmeleri üzerine kurulu. Masabaşı işi büyük emek isteyen bir format. Sordum “Opsiyonladılar. Yapabilirler de, yapmayabilirler de” cevabını aldım. Şimdilik niyetleri varmış. Exxen’e olabilir mi?