Sina Koloğlu

Sina Koloğlu

s.kologlu@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

Tam 34 yıl, 4 ay. 3 bin 803 canlı yayın. Radyo tarihimizin bir direği, bir müzik kaynağımız bitiriliyor! Benim kuşağım ve daha kaç kuşak öncesi ve sonrası bilemem, bu programı dinledi. Grupları, yeni albümleri bu programda öğrendik. Yavuz Aydar ve Şebnem Savaşçı önümüzdeki cuma günü yani 28 Aralık’ta son kez yayına çıkıyor. 3 Eylül 1974 yılında başlamıştı. Gelin hep beraber Stüdyo FM için düşünlen bu ‘ son’a, “Hayır” diyelim.

STÜDYOFM BiTiYOR

34 yıldır hep çaldılar, hep anlattılar, hep dinledik; Yavuz Aydar ve Şebnem Savaşçı. Bu stüdyonun FM’i kapatılıyor!

Haberin Devamı

BAŞBAKANIN KONUŞTUĞU KANALIN LOGOSUNU BUZLADILAR

Buzlamak her anlamda bir gelenek (!) halini almış anlaşılan. Dizilerin buzlama ölçüleri, filmlerin buzlama standartları, bir de haber kaynaklarını buzlama kriterleri oluştu! Başbakan’la yapılan özel röportaj, NTV ve Star’da yayınlanan özel programdaydı. Birçok konu başlığı vardi. Başbakan bu söylediklerini gazetecilerin hepsinin hazır bulunduğu bir ortamda söylemedi. Canlı yayına çıktığı bu kanallarda özel olarak açıkladı. Yani ortada özel bir haber var. Eee, haber kanalları da doğaldır; alıp kullandılar.
24 kanalı da ‘Moderatör Gece’ kuşağında bu konuşmadan seçtiği başlıkları verdi. Tabii görüntülü. Peki ne yaptı? Kanalın logosunu bir güzel buzladı. Bu ne ilk ne de son olacak. Bizde nasıl denir, ‘centilmenlik’ olayı yoktur.

TÜRKAN?ŞORAY YENİ DİZİ?ÇEKECEK

Cengiz Semercioğlu işi büyütmüş, ‘şov’men olmuş. Programın adı, ‘İki Laf Edelim’ . Konuklar kallavi; Türkan Şoray, Hande Yener, Hazal Kaya ve Okan Bayülgen. Bu arada kendisini ekrana bekliyoruz. Sadece reklamlarda sesini duyuyoruz.
Türkan Şoray’la açılış yapıldı. Çok heyecanlı olduğu her halinden belliydi Şoray’ın. ‘Bir Zamanlar Osmanlı-Kıyam’ dizisindeki rolüyle ilgili, “Sahiplene-medim” dedi. Ee, yani her halinden belli oluyordu dizide! Sahipleneceği yeni bir dizi haberi verdi. ‘Portakal Çiçeği’ olmuş önce adı. Sonra? Sohbet sırasında kaynadı.

ODTÜ?ÜZERİNE GENÇLİK ÇEŞİTLEMESİ

Nüfus genç, milletvekili yaşı daha gençleşecek, yöneticilerin yaşı gençleşiyor... Ama gençler bir türlü konuşamıyor. “Önce oku sonra konuşursun” diyorlar. SKYTURK360, ODTÜ’deki biber gazı yağmuru vesilesiyle gençleri ekrana çıkarttı. ‘Şimdi Söz Sizde’ pogramında Hilmi Hacaloğlu’nun konukları Özgür-Der, Öğrenci Kolektifi, TGB’li gençlerdi. Hani ‘40 yılda bir’ çıktılar ekrana. Bu arada bir ilk daha yaşandı sanırım. Polislerin sendikası Emniyet-Sen’in basın sözcüsü (ekranda böyle yazdı) Emrullah Aksakal canlı yayına bağlandı. Dileğim, ‘çok izlenen haber kanallarında’ gençleri ekrana çıkartacak programcıların daha da çoğalması.