TRT 2 NİHAYET BAŞLIYOR

TRT 2’nin yayın tarihi belli oldu, 22 Şubat’ta tekrar aramızda olacak. TRT 2, ‘Kültür’ kanalı olarak yeniden başlıyor.Geriye bir gidelim. Kanal, 6 Ekim 1986 gecesi yayına başlamış, AKM’de Emel Sayın, canlı yayın konseri gecenin sürprizi olmuştu. ‘Kültür ve sanat kanalı TRT 2’ye ait aklımda kalanlar, mesela ‘mini dizileri’... Sonra, Sezen Cumhur Önal’ın ‘Müzik Yelpazesi’. Attila İlhan sohbetleri, Alin Taşçıyan’la Atilla Dorsay’ın film seçimleri... Ayrıca güzel konserler olurdu.

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Gençlere yönelik içeriği tanımlamak lazım, örneğin absürd komediler daha popüler olmayan içerikleri değerlendirmeyi düşünüyoruz” demiş. Yeni Şafak gazetesinde geçtiğimiz yıl İsmail Kılıçarslan aslında bu kanalın açılacağını ve başında kimin olacağını ilk yazan isimdi.
Yazısından da bazı ipuçları gelmişti. TRT 2’nin genel yayın yönetmenliği koltuğuna ise televizyon dünyasının tecrübeli isimlerinden Samed Karagöz’ün oturacağını söyledi ve onunla sohbetini yazdı. Yazıda, kanalda, klasik filmler, edebiyat uyarlamaları, festival filmleri ve Orta Asya filmlerin olacağı, her akşam iyi müziklerin yer alacağı da belirtilmiş.

Pink Floyd konseri bekleriz

Mesela, Pink Floyd konseri bekleriz. “Pozniak’taki etnik müzik festivalinden, Bosna’da yayınlanmış önemli bir kitaptan, Fas’ta düzenlenen ‘edebiyatımızda Türkiye’ toplantısından haberdar olmak istemez misin?” diye sormuş Samed Karagöz. Yani, canlı ve heyecanlı bir dünyada kültür turları da yer alacak. Beni kulağıma gelen, severek izlediğim bir müzik programının da bu kanalda başlayacağı yönünde... İzleyip, göreceğiz.

BİR ÖZÜR HOŞ OLURDU

Murat Özdemir’in ‘Yemekteyiz’de ne olduğu belliydi. Yetmedi, ‘MasterChef’e aldılar. Oradan da kovuldu. Ee biz yazdık, ‘vatandaş tehlikeli sularda’ diye... Sonra malum gelişmeler yaşandı. Mesela, TV8, bir özür dilese, hoş olmaz mı?