Pazar akşamı çok izlenen kanalların program süreleri abartılmıştı. Şöyöle ki; Kanal D’de ‘Ben Bilmem Eşim Bilir (20.00-23.15), Show TV’de ‘Suskunlar’ (20.00-23.15), Star’da ‘Yetenek Sizsiniz Türkiye’ (20.00-23.30) ve Fox’ta ‘Harem’ dizisi (rekor onlarda!) 19.45-00.30 yayınlandı.
‘Harem’in başlayıp bittiği süre içinde neler neler oluyordur bir evde? Şöyle bir özelliği var dizinin; her an başka bir kanala geçip ya da bir işle meşgul olup döndüğünde kaçırdığın bir şey olmuyor. Karakterler sürekli espri yapıyor ve çok fazla mekân değiştirmiyor! Hatta bu süre içinde başka kanalda bir film bile izlenebilir. Ne bileyim herhangi bir dijital platforma üye olan bir izleyici, 21.00’de başlayan filme takılıp sonra, “Acaba ‘Harem’de ne oluyor?” dediği an kaçırdığı hiçbir şey olmadığını görür.
Yarışmalarda da durum aynı. Eşiyle yarışan kaç çifti izleyebilirsiniz bir gecede? Bunu sınırı nedir? Ya da ‘yetenek’ yarışmasından kaç yetenekli insan sizin dayanma gücünüze eşittir?
‘Suskunlar’a kıyak çekeyim, final yaptı, üzüntülüydü! Gerçekten olacak iş değil. Ben şöyle diyorum, bunun adı yayıncılık cephesinde ‘beleşçilik’; izleyici cephesindeyse ‘tembellik’ olarak adlandırılabilir, terbiye sınırları içinde!

ALTUĞ, POLİTİKAYA KARIŞMIYOR, ‘MUHTEŞEM YÜZYIL’ İZLEMİYOR!

‘Aykırı Sorular’da Enver Aysever’e geçen hafta Pınar Altuğ konuk oldu. Tekrarına denk geldim. Söyleşiden böyle bir özet çıkardım. Hani “Aklımda ne kaldı?” sorusunun cevabı. “Politika konuşmuyorum çünkü anlamıyorum” ya da “Politika çok hayatımın içine aldığım bir şey değil” cümlelerinin ardından Enver Aysever’in arka arkaya sorduğu sorular ‘politik’ti. Eğitim sistemi, başörtüsü vs...
Pınar Altuğ da ‘etrafında başını zorla kapatan insanların olduğunu’ anlatmaya başladığında acaba konu başlığı hangi alana giriyordu? Eh, politika başlamış oluyordu. Başbakan’ın ‘Muhteşem Yüzyıl’la ilgili sözlerine ilişkin bir başka ‘politik’ sorunun cevabında Pınar Altuğ’un bu diziyi izlemediği, o gün yayınlanan başka bir diziyi takip ettiği anlaşılıyordu sözlerinden. Acaba hangi diziydi? Akla ‘Kuzey Güney’ geliyor!

DERBİ ÖNCESİ GERİLİMMİŞ!

Fatih Terim’le Aykut Kocaman arasında büyük gerilim! Derbi maça iki hafta var. Şimdiden tavayı kızdırıyorlar. Hem de nasıl belli bunu yaptıkları, ‘bir kısım medyacı’ arkadaşların. Muhabirlerine “Git şu soruyu, şöyle sor” diyen hin fikirli spor müdürlerinin olduğunu hissedebiliyorum.
Aykut Kocaman basın toplantısı yapıyor. “Sözlerinde Terim’i hedef aldığı düşünülünce” (televizyondaki cümle aynen böyle!) haydaa onun kapısı çalınıyor. Fatih Terim, “Aykut gelir yüzüme söyler” cümlesini kurunca haydi bakalım ‘Vay Aykut ne dedi’ tantanasıyla bu sefer Kocaman’a gidiliyor. Ondan da suya sabuna dokunmayan bir laf geliyor. Yani toplayıp izlediğimde konuşulanları, buradan bir ‘gerilim’ çıkartanlara ne diyeceğimi biliyorum, ama yazamıyorum... Siz siz olun, inanmayın, görmeyin; sadece maçı seyredin.