'Ufak Tefek Cinayetler’ dizisi, ‘Grow Up’a benziyor, yok aslında ‘Pretty Little Liars’ın kopyası, eh içinde ‘BigLittle Lies’ da var... Bu durumu merak ettimve dizinin senaristi Meriç Acemi’ye sordum.Acemi, “Bunu bekliyordum” dedi.

‘Bu bir trend!’

Meriç Acemi, “Diziyi önce ileri, sonra geriye sarmak. Son zamanların popüler dizi kurgu mantığı bu aslında. Flash forward. (İleriye sarmak) Dünyadaki trend bu. Kurgu matematiği, hikayeler benziyor” dedikten sonra, yukarıda adı geçen dizilere yenilerini ekliyor, “The Affair’ (2014 Amerikan Showtime kanalı dizisi) mesela böyle.” Acemi, dünyaya dizilerini satan bir ülkenin, böyle bir risk (kopya çekmek) almasının mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

300 isim arasından seçildi

Dizideki karakterlerin liseli hallerini oynayan oyuncularla ilgili ortak görüş, benziyorlar ve iyi oynuyorlar şeklinde. Ablalarına benzeyen gençleri bulmak için 300 isim seçmelere çağrılmış ve görüşme yapılmış. Sadece bu roller için harcanan çaba bu şekilde. Bizde dizi fason üretim olduğu için, böyle ayrıntılar “Vay be” dedirtiyor.

‘Şışşt’ aslı nedir?

Toygar Işıklı ‘İçerde’ dizisindeki zil sesinden sonra, şimdi ‘Yüz Yüze’nin jenerik müziği yani ‘Şşş şşşt şşş’ ile konuşuluyor. ‘İçerde’nin müziği zil sesi olarak, Türkiye’de aylarca bir numarada kaldı. Işıklı, “Amerikalıların dahi listelerde görüp, telefonlarına indirdikleri bir tema” olduğunu söylemişti. Benzer bir durum ‘Yüz Yüze’ için de geçerli olabilir. Işıklı’ya ‘Nereden çıktı bu?’ diye sordum. Şarkıcı, “Yapımcılarımızla diziyle ilgili toplantılar sırasında karakterlerin birbirlerine ‘şşşt’ diye seslenmeleri üzerine konuştuğumuz sırada, ‘Bu tarz bir tema nasıl olur?’ önerisi geldi. Ben de bu fikir üzerine, ‘Şşşşt’i besteledim. Bu temanın en güzel yanı bence, birçok duruma uyması. Esprili bir anda veya aksiyon sahnesinde ya da gizli bir plan yapılırken kullanıldığında, tümüne uyum sağlıyor” şeklinde konuştu.

‘Zenginden ve doktordan bıktık!’

E-posta devri bitti, şimdi tweet zamanı. Ali Haydar Gültekin kardeşimiz, “Dizilerde zengin aileler görmekten bıktım. Fakir fukara temizlikçi roller ya da hiç işe gitmeyen holding sahipleri” diye yazmış. ‘Total’ kardeşler nedense çok seviyor! Yasemin rumuzlu takipçimiz, “Doktorlardan artık bana fenalık geldi” demiş. Hem teve2’de hem de TV 8.5’ta yayınlanıyor.

Not: Dizi eleştiri tweetlerinizi @kologlusina adresine bekliyorum.