Ülkenin cayır cayır yandığı ve sellerin altında kaldığı, acı günlerin içinden geçiyoruz. İzin günlerim bugünlere denk geldi. Bakıyorum ekrandaki tartışmalarda bir tane ‘işin ehli’ yok. ‘Uçak var mı yok mu?’ tartışmalarında ekranda değil, tesadüfen yazdıklarından sosyal medya ortamında konuyu bilen isimlerin olduğunu görüyoruz. Bilelim durum nedir, kim haklı kim haksız? Mikdat Kadıoğlu, her daim sular seller sonrasında başvurulan isim. Ev ahalisi, “Ne desin adam, anlattı dilinde tüy bitti” diyor. Ekranda olimpiyatlar takip edildi, dizileri unutuldu. TV8, ‘yemek dönemini’ açtı. İyi güzel de sabah akşam ‘Chef’. Yenisi, eskisi ve en eskisi gidiyor. Arada takılıyoruz işte, olimpiyatlar bitiyor ne varmış derken, bir iki elemeyi izliyoruz. Notlar almışım izlerken, alışkanlık.

Tercih meselesi

TRT’de bol bol judo gösteriliyordu. Uyanamadık, bir Eurosport’a bakalım dedik. Aaa orada Çin-Rusya kadınlar voleybol maçı vardı. İspanya-Sırbistan kadınlar basket maçı diğer kanalında. Belli dallarda bizim sporcular var da pek bir sabitlendiler.

Kompleksler...

Birçok karşılaşmanın anlatımında spikerlerin bizim aşağılık kompleksi hallerimizden izleri vardı. Olimpiyat dışında Galatasaray-Eindhoven maçında spiker, “İlk karşılaşmadaki tek golün ortasını yapan Ömer bir gol daha attırabilir mi?” diyor. Övündüğün şeye bak yani! “Rakip hazır altı maç oynadı” lafı mesela. Biz niye oynamadık “Yok başkan belli değildi, yok transfere kafa gitti.” Kadınlar voleybol maçı sonrası not almışım, “İtalya çok iyi takım” Onun için yenildik yani! Sen de dünyanın beşinci en iyi takımısın, İtalya senin altında! “Tarih yazdık” lafı. Daha ilk maçı sporcunun. Madalya alsın, tarih yazılır. Mete Gazoz da olduğu gibi mesela. Bu satırları yazarken devam ediyor olimpiyat. 108 sporcuyla katılıyoruz. Ve çok farklı branşlarda buraya gelmeden önce Dünya ve Avrupa çapında dereceler yapmış sporcularımız var. Türkiye ilk defa bu kadar değişik branşta başarılı olacağı bir olimpiyat geçirecek ve bu tesadüf değil. Bir başlangıç, bunu görelim başarıları haykıralım ama ‘ilk defa olmadığını’ da bilelim.