‘Yalancı’ dizisi ev ahalisi tarafından ilgiyle izlenen bir yapım... Ve fakat genelde ev ahalisinin izlediklerini ‘total’ sevmiyor, hatta AB ile de çelişiyorlar. ‘Yalancı’ da böyle oluyor. Durum hiç iyi değil. AB’de ilk 10’a zor giriyor. Total izleyici de hiç yok gibi... Bizde illa bir ‘Yeşilçam sosu’ olacak, total izleyici yakalamak istiyorsanız. ‘Yalancı’ dizisi ev ahalisi tarafından ilgiyle izlenen bir yapım... Ve fakat genelde ev ahalisinin izlediklerini ‘total’ sevmiyor, hatta AB ile de çelişiyorlar. ‘Yalancı’ da böyle oluyor. Durum hiç iyi değil. AB’de ilk 10’a zor giriyor. Total izleyici de hiç yok gibi... Bizde illa bir ‘Yeşilçam sosu’ olacak, total izleyici yakalamak istiyorsanız. 

‘Yargı’ gayet iyi...

‘Yargı’ dizisi bir ölçüde bu ‘entel ve Yeşilçam’ dengesini koruyor. ‘Teşkilat’ ile çekişiyorlar ilk iki için... 

ÇANTADA KEKLİK DEĞİL

Kanalın üç iddialı yarışması var. İlk sıralara oynadı hep. Teker teker piyasaya sürerdi. ‘Masterchef Türkiye’ total izleyicide beklenenin altında gidiyor. Sezonu bitmeden hemen arkasına ‘O Ses Türkiye’yi girdiler. Şu ana kadar beklenen olmadı. ‘Kırmızı Oda’da eski havasında değil. TV8 için ‘garanti yarışmalar’ devri kapanıyor mu?

TRT; ARTIK TABU KIRILDI

TRT yapımları uzun yıllar izlenme oranları mücadelesinin içine pek giremedi. ‘Osmanlı dizileri’yle çekimleri eli yüzü düzgün de olunca ilgi ve alaka yüksek oldu. ‘Masumlar Apartmanı’ ve ‘Gönül Dağı’ ile özel televizyon konularının kulvarında da ‘varız’ mesajı verdi. Şahsen ilk başlarda ‘Gönül Dağı’ mizahı kıvamda bir kasaba hali dizisi olarak beğeniyordum. Sonra başka başka yerlere gitti, o havasını kaybetti. Dip not olarak, belirteyim dedim.

ORHAN KEMAL ESİNTİLERİ

‘Bir Zamanlar Çukurova’ ve ‘Kanunsuz Topraklar’... Birincisi epey kılık değiştirdi. Yine tutuyor. Yeni olanı “Ben de varım” diyor. Orhan Kemal romanları kıvamı ya da Fakir Baykurt tadı ekranda karşılık buluyor. ‘Kanunsuz Topraklar’ Zülküf Yücel, bu konuların uzmanı; ‘Hanımın Çiftliği’ onun kaleminden çıkmıştır mesela.
Ev ahalisi, ‘ağalık işlerden’ pek hoşlanmıyorlar. ‘Bir Zamanlar Çukurova’nın ilk sezonunu izlediler ama...