Sina Koloğlu

Sina Koloğlu

s.kologlu@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

Med Yapım, sektördeki 20’nci yılını doldurdu. “Şahane Pazar”dan “Kim Beş Yüz Milyar İster?”e birçok başarılı formatı ekrana taşıyan yapım şirketinin sahibi Fatih Aksoy, “Yerli Homeland”in müjdesini verdi

Türkiye’de özel televizyonla yaşıt bir yapım şirketi Med Yapım. 1993’ten beri ayakta ve devam ediyor. “Sürpriz var mı?” diye sordum, Fatih Aksoy, “Homeland’in yerlisini yapacağız” dedi. Yapımcılarıyla görüşmüşler, onlar da olur vermiş. Şimdi dizinin hayranları “O kadar kolay değil” yorumlarına başlamıştır bile. Med Yapım’ın bu işi almasında başlıca rolü “Umutsuz Ev Kadınları”ndaki (Desperate Housewives) başarısı oynadı. Bu dizinin birçok senaryo uyarlaması yapıldı. Hiçbiri “Umutsuz Ev Kadınları” başarısını yakalayamadı. Şöyle diyeyim, Ortadoğu ülkelerine yerli hali, orijinalinden beş kat daha fazla fiyata satılıyor.
Bu arada “Homeland” gerçekten zor iş. Sanırım daha başlamadan en çok konuşulacak işlerden biri olacak. Eminim Ekşi Sözlük bu konuda bir başlık açar...

Haberin Devamı

“İlklerin yapımcısı olduk”
Fatih Aksoy’la tanışıklığımız 1993, yani kuruluş yıllarından bu yana devam eder. Özel televizyon yayıncılığının ilk yapım şirketi olması, ona birçok konuda “ilkleri” yaşattı. İlk özel televizyon şovları; “Laf Lafı Açıyor”, “Huysuz Şov” ve “Hülya Avşar Şov” olarak sayılabilir. Yabancı senaryodan ilk uyarlama; “Dadı” oldu. Eğlence programlarında 10 yıl süren bir ‘“Şahane Pazar” gerçeği var. Ünlülerin televizyon sahnesinde karizmalarını da riske attıkları yarışmalar; “Ünlüler Çiftliği” ve dans yarışması “Buzda Dans” unutulmaz. İlk yabancı drama uyarlaması; “Doktorlar” dizisinin tekrarları bile yıllarca yayınlandı.

Özel TV’lerin ilk bilgi yarışması
Med Yapım, özel televizyonlardaki ilk bilgi yarışmasını “Kim Beş Yüz Milyar İster?” ile başlattı. Kenan Işık bu yarışmayla hâlâ ekranda. Vatandaşın “bir gecede şöhret olabileceği” tezini savunan bir “Popstar” yarışması yaptı. Bu yarışma Abidin, Bayhan ve Firdevs gibi isimleri çıkardı. Jüri üyeliği kavramıyla, bugün Medyapım’ın müdür koltuğunda oturan Armağan Çağlayan’la tanıştık.

Haberin Devamı

‘YERLİ HOMELAND’ GELİYOR

“Fatih” özeleştirisi; prodüksiyon hatası
Fatih Aksoy’la “Fatih” dizisini de konuştuk. Aksoy, özeleştiri yaptı: “Karışık aktardık. Dizinin anlatmak istediği mesele kayboldu. Bu durumun sorumlusu prodüksiyon; yani benim.”
Peki diziye ne olacak? Bazı değişikliklerle devam edecek.

En çok parayı kim kazandı?
Şov, eğlence, tartışma... Programlar, bazı isimleri de öne çıkardı. Yıllarca onları izledik. Med Yapım, yapımlarından en çok para kazanan isim kim oldu? Fatih Aksoy, “En çok sanırım Huysuz Virjin kazanmıştır” dedi. Bir de 10 yıl aralıksız yayınlanan ve “formatı taklit edilemedi” dediği, ‘Şahane Pazar’ın sunucuları Behzat - Süheyl Uygur’u da listeye kattı.
Medyapım bugün 20. yılını kutlayacak. Özel TV tarihimiz kadar eski bir yapım şirketi. Bugüne kadar ayakta kalabilmek büyük başarı. Klasik laf olacak, ama Medyapım üretecek biz de eleştireceğiz!