Yarışma üçüncü sezon finalini yaptı. Üç yılın birikimi şimdi bir başka projede hayat bulacak. ‘Yetenek Sizsiniz’ yarışmasının en yetenekli 20 ismi farklı bir gösteriye imza atacak. ‘Yetenek Sizsiniz’ kumpanyası kuruluyor. Bir nevi sirk.
Değişik branşlarda başarılı olmuş bu 20 isimden oluşan bir gösteri. Şehir, şehir dolaşacaklar. Proje yaz başında hayata geçiyor. Tüm yaz boyunca bu ekip Türkiye’yi dolaşacak. Komedyenler, illüzyonistler, dansçılar, müzisyenler... Bazı isimlere (yani yapım ekibinin kesin güvendiği) bu projeden söz edilmiş bile. Gösteri metinlerini yazacak yeni senaristler de yer alacak. Bu projede örneğin bir komedyenle bir illüzyonist ortak şov da yapacak (mesela Sefa ile Aref gibi). Şov yaklaşık üç saat sürecek. Yapımcılar, “Bu bir nevi sirk gibi olacak” diyor. Tabii ses ve ışık olabildiğince görkemli bir dizayn içinde yerini alacak.

YETENEK SiZSiNiZ KUMPANYASI
Ali Yeşilırmak ve köpeği Max yarışmanın birincisi.

Önce hip hop vardı
Bugüne kadar yaklaşık bin 500 yarışmacı geçti ‘Yetenek Sizsiniz’den. İlk yıl için “Deneme ve kendini gösterme yılı” diyor yapımcılar. ‘Hip hop’tan başka bir yetenek algısı yoktu. İkinci sezondan itibaren ‘yetenek çeşidi’ arttı. Ve son sezon için “Bu işte tavan yaptık” diyorlar.
Almanya, İngiltere ve ABD’de benzer yarışmalar var. Bu işte adını en çok duyuran ülke İngiltere oldu. (Susan Boyle örneği) Başka ülkelerin gözlemcileri de bizim yarışmayı izlemek üzere gelmişler. İlk yıl için ‘zayıf’ yorumunda bulunmuşlar. Son sezon için söyledikleri “Bazı yetenekleriniz bizde bile yok” olmuş. Yarışma eylül ayına kadar izinli. Şimdi ‘Survivor’ başlıyor. Ama bu yarışmanın kalıcı bir yanı oldu; bir kumpanya doğdu. Büyük olasılıkla salonlar tıka basa dolacak. Ve bu ‘eğlence sirki’, yaşamına umarım uzun yıllar devam eder, tabii kendini geliştererek yeni yetenekleri içine alarak.

‘BİR ZAMANLAR OSMANLI-KIYAM’ HIZLI GİRDİ
TRT’nin ‘Osmanlı dizisi’ kanlı bıçaklı girdi ilk bölümden. Patrona Halil İsyanı’nın zemini hazırlandı bile. Bu saat diliminde devam edecekse, çocuklar bu diziden uzak tutulmalı. İlk bölüme bakarsak, kurulan platodan azami yararlanan, bu avantajını kullanmak isteyen bir dizi. Oyuncular ‘tam rollerine’ oturmadı mı yoksa biz mi onlara alışamadık, ilerleyen bölümlerde netleşir. Ama Türkan Şoray sanırım “Buyruuun” diyerek diziyi sürdürmeyecek. Dövüşün her daim olacağı bir dizi. İlk bölümdeki ‘dövüş solo’ sahnesi bu konuda yeterince çalışılmadığını gösteriyor. Bir de bu dizi, ‘evde çekirdek çitleyen hanımlara’ hitap etmiyor. Daha ‘erkek’ bir dizi. Dönemin entrikaları, ‘derin devlet’ ilişkileri vs. ile “Ben böyleyim, benim kişiliğim budur” diyerek bir de, TRT’nin ‘fazla reyting’ kaygısı taşımaması rüzgarını arkasına alarak belirli bir izleyici kitlesini kendine bağlayabilir.
Reklam mantığında çekildiği için, her sahneye bir müzik nasip olmuş. Sanırım böyle devam edecek. Bizdeki hastalık. Seyirciyi çekmek için ‘ver gerilimi’. Oyuncular ve diyaloglar yetmiyor mu?

REHBERiM

‘FASULYE’ ASLINDA BAŞARILI BİR MÜZİSYEN
Avea’nın yüzü olmak, yapılacak farklı işler için herhalde hayli güçlü bir pazarlama. Bunu ciddi anlamda söylüyorum; Erdem Yener müzisyen kimliğiyle bu reklamlardan aldığı destekle önümüzdeki dönemlerde patlama yapabilir. Yapması da lazım. Hatta bir sinema filmi ve işte bu kadar çok televizyonda göründükten sonra semeresini alacağı bilimum ‘şöhret’ rüzgarından fayda göreceğini tahmin ediyorum. ‘Kirli’ albümü var Yener’in. Şanına şöhretine göre hâlâ keşfedilme kıvamına gelmedi. Bu akşam ‘Belki’ şarkısını istiyoruz ailecek. Dream TV ‘Ana Sahne’de. (22.00)

DAVA FİLMLERİNDEN HOŞLANANLARA
Hollywood bu dava filmlerinde usta. ‘Dava/A Civil Action’ onlardan biri. Çocukları ölen aileler, zehirli atıkları yaşadıkları yerin yakınına gömen iki şirkete dava açar. Bu suçun ispatlanması zor ve pahalıdır. John Travolta ve Robert Duvall başrollerde. Konunun işleyişi sıradan, ama oyunculuğu etkileyici bir film. (TV8 / 21.00)