Biz ne kuşağında olduğumuzu kuşağımızın üstünden yıllar geçtikten sonra öğrendik. 68 kuşağı diye bilinirdi. Y kuşağı ve X kuşağı dediler... Biz televizyon devrinin çocuklarıydık. ABD’de bu iki kuşak film ve televizyon izliyor (Yüzde 57). Z kuşağı dedikleri nesil (14-24 arası) şöyle bir yelpazede; video oyunları (yüzde 26), müzik dinleme Spotify YouTube vs. tabii ki (yüzde14) internette dolaşma (yüzde 12) ve sosyal medya siteleri gezintileri (yüzde 11). Sadece yüzde 10’nu klasik TV izliyor.

Tik Tok yıldızlarını izliyoruz

Dijital platformların yeni yıldızları ‘internet fenomenleri’nden çıkıyor artık. Bizde bunun en somut örneği Exxen. İnternet fenomenlerine program yanı sıra dizilerde yapıyorlar (Mesela Rap’çi Stabil -Dağra Solmaz- başrolde oynadığı ‘Kovala’ dizisi). İnternette ‘Tik Tok fenomeni’ isimler Netflix ve Hulu’nun da dikkatinden kaçmıyor. Charlie d’Amelio ‘Tik Tok Kraliçesi’ diyorlarmış. ‘The d’Amelio Show’ ailesi ile birlikte Hulu platformuna yaptığı bir reality show. Ozzy Ozbourne vardı MTV’de ne çok izlerdik. Netflix ise dizi yapmış; ‘He’s All That’... Başrolde 79 milyondan fazla takipçisi olan 5.1 milyar beğeni alan ‘Tik Tok’çu Addison Rae Lopez Easterling var. Forbes’e göre en çok kazanan Tik Tok’çu.

İnternet romanları dizi oluyor

Romandan uyarlanan ya da “Çok okunan romandan uyarlanan’ başlıklarıyla film ve dizileri izledik. Yeni kaynak ‘WattPad’... Makaleler, hikayeler ve şiirler paylaşabileceği ücretsiz veya ücretli internette bir okuyucu-yazar topluluğudur” kısaca. 90 milyona yakın pazar ve okuru olan bir platform. Amatör yazarlara şöhret kapısını açıyor işin özü. Mesela ‘Kissing Both’ üçlemesi bir Netflix dizisi olmuştur ve WattPad ürünüdür. Yazarı Beth Reekles. 15 yaşında başlamış WhattPad’e yazmaya. Kitabı Penguin Random House’dan çıkmış. Penguin çok önemli bir yayınevi. Edebi yetkinlik aranırken şimdi WhattPad ile ‘milyon takipçi’ kıstas olmaya başlamış. Yine ‘After’ dizisi. Anna Renee Todd bir WattPad hikaye yazarı. Bu ‘After’ kitabını mesela Gallery Books basmış. Taa 1924 yılına gidiyor kuruluşu öyle köklü bir yayınevi. Hani durumu anlatmak için örnekledim.

Bizde sayısı az

Bizde ‘instagram fenomen yazarları’ mevcut. En bilinenlerinin başında Pucca gelir. Murat Boz ve Büşra Pekin’i buluşturan ‘Hadi İnşallah.’ Pucca’nın yazılarından yola çıkan bir senaryoya sahip. Diziler arasında en bilinen Azra Kohen’in ‘Fi’ si.