Geri Dön
EmlakBeşiktaş’ta yaşam: gençlik ve dinamizm ilçesi

Beşiktaş’ta yaşam: gençlik ve dinamizm ilçesi

İstanbul’un en gözde ilçelerinden Beşiktaş, giderek artan üniversite sayısıyla tam bir öğrenci ilçesi. Öte yandan iş merkezleri, çarşısı, müze ve parkları ile her zaman kalabalık ve canlı… Burada ev satış fiyatları da, kiralar da İstanbul ortalamasının üzerinde. Boğazın sularına nazır bu eşsiz ilçede yaşayanlar ise kolay kolay vazgeçemiyor.

Beşiktaş’ta yaşam: gençlik ve dinamizm ilçesi

Beşiktaş’ta yaşam gençlik ve dinamizm demek. Birbirinden güzel okulların yer aldığı ilçede öğrenci nüfusu oldukça fazla. Bu da beraberinde, hoş mekânları, spor alanlarını, kültür sanat merkezlerini ve canlı sokak hayatını da getiriyor. Beşiktaş’ın çarşısı, özellikle de Beşiktaş Jimnastik Kulübü taraftarları için ayrı bir önem taşıyor. İnönü Stadı’na maça giderken gerçekleştirilen ritüeller, taraftarın coşkusu, Balık Pazarı’ndaki eğlence görülmeye değer.

Kültür eserleri ile zengin

Diğer bir yandan, milli saraylar, müze ve parkları ile ziyaretçilerin her zaman ilgisini çeken Beşiktaş, İstanbul Boğazı’nın en güzel ilçelerinden birisi. Boğazın masmavi sularını her gün onlarca sefer kat eden vapur ve motorların sesleri, martı çığlıkları, yoğun trafiği ile Beşiktaş her anlamda canlı bir yaşama sahip.

İlçe, Çırağan Sarayı, Dolmabahçe Sarayı gibi iki önemli sarayı, Ihlamur Kasrı, Yıldız Sarayı, Maçka Parkı gibi çok geniş alana yayılan yeşillik alanları ve tarihi eserleri, Denizcilik Müzesi, Resim Müzesi, Saray Koleksiyonları Müzesi gibi kültür alanlarıyla da ziyaretçilerini ağırlıyor.

Gençlik merkezi

Beşiktaş’ta hoş görülü bir ortam mevcut. Gece geç saatlere kadar sokakların gençlerle dolu olduğu ilçede, biraz daha sakin semtler boğazdan uzaklaştıkça başlıyor. Yukarı doğru çıktığınız zaman Nişantaşı, Fulya, Gayrettepe gibi semtlerde yaş ortalaması da yükseliyor. Ancak hem stada doğru, hem de Ortaköy tarafında yoğun bir öğrenci kesimi oturuyor. Özel okulların da artmasıyla birlikte ev kiralarının yükseldiği Beşiktaş, İstanbul’un en pahalı ilçelerinden bir tanesi.

Beşiktaş bir iş merkezi olarak da oldukça yoğun. Reklam ajansları, film prodüksiyon şirketleri, denizcilik şirketleri, yabancı dil kursları, serbest meslek sahiplerinin ofisleri, her türden esnafın yer aldığı ilçe, çalışanlarıyla da oldukça dinamik bir görünüme sahip.

Beşiktaş sahilini boydan boya geçen protokol yolu, çınar ağaçlarının gölgesinde hoş bir yürüyüş güzergahı olarak da kullanılıyor. Her daim kalabalık olan yolları, gezinti alanları, merkezi konumu, futbol sevgisi, sokak lezzetleri ve gençliğin verdiği canlılıkla Beşiktaş her zaman doğru bir yatırım ve yaşam alanı.

Beşiktaş’ta emlak piyasası ise oldukça hareketli. Pandemi döneminde öğrenci evleri biraz boş kalsa da, çalışan nüfus yerini dolduruyor. Ev kiralarında merkezde metrekare fiyatı 30 TL’den başlarken, satılık yeni evler 2.000.000 - 2.500.000 TL civarında seyrediyor. Ulus, Bebek, Etiler gibi Beşiktaş’ın lüks semtlerinde ise fiyatlar daha yukarıya çıkıyor.