Fenerbahçe bu sezon hiçbir mevkide sorun yaşamadı, stoper pozisyonunda yaşadığı kadar. Geçen sezon büyük bir umutla alınan ve açıkçası çok da kötü olmayan Sadık’a ne olduğunu bilmiyorum; kadroda bu pozisyona uygun adam sayısı çok azken Skertel’ın gitmesine neden izin verildiğini de. Fakat şurası kesin ki elde sadece Serdar ve Falet kaldı ve onların kâh sakat kâh cezalı oldukları haftalarda, ki bunlar sıklıkla yaşandı, stoper bölgesine sürekli orta sahadan oyuncu devşirildi.

Bu devşirme oyuncuların en meşhuru açık ara Jailson. Kendi bölgesinde hiç de fena bir oyuncu olmayan Brezilyalı stoper oynadığı maçlarda yaptığı hatalarla tabiri caizse hem kendini hem takımını bitirdi. Aynı şekilde zaman zaman o bölgede oynayan Gustavo veya bu hafta olduğu gibi Ozan, bırakın durumu idare etmeyi yaptıkları bireysel hatalarla birçok puan kaybının baş sorumlusu oldular. Tek tek bakmadım ama bu sene Fenerbahçe’nin yediği 43 golün en az 20’sinin bire bir devşirme stoper hatasından olduğuna eminim.

Teknik direktörlerin kafasında “futbolcu her mevkide oynar” gibi bir kabulün olması yeterince garipken bu düşüncenin Fenerbahçe için bu sezon kadro yapma şansına nail olan üç teknik adamın tarafından da benimsenmesi akıllara zarar bir durum. Ve bu yanlışların sarı lacivertlilere faturası çok ağır oldu. Devşirme stoperlerin hataları nedeniyle Fenerbahçe çok kolay gol yiyen bir takıma dönüştü, hiçbir zaman kazanan bir takım hüviyetine bürünemedi ve sadece bu hafta değil defalarca eline geçen üst sıralara tırmanma şansını kullanamadı. Bu olumsuz görüntü takımı o kadar sardı ki bugün Fenerbahçe taraftarının gelecek sezon takımda kalmasını isteyeceği oyuncu neredeyse yok.

Fenerbahçe taraftarı zamanında Mehmet Topal ile serzenişte bulunurken, ki o da bazı maçlarda en geride oynayıp önemli hatalar yapıyordu, bu sezon bu yanlış takımın “normali” oldu. Halbuki iyi bir stoper ikilisi şampiyonluk kapısını açan en önemli anahtarlardan biri; tıpkı Uçe ve Högh, Edu ve Lugano veya Kayer ve Skertel gibi, ve bu anahtarın bu sezon suya düşmüş olması Fenerbahçe’nin büyük umutla girdiği sezonda elini kolunu bağlayan en büyük unsur oldu.

Can.nizamoglu@gmail.com