Avrupa’da Mükemmel Sonuçlar (Banvit-BJK-KSK-Uşak)

(Eurocup Çarşamba http://altiustusport.blogspot.com.tr/2014/11/carsamba-gunu-eurocupta-oynanan-maclara.html)

PAOK 74 - 79 Pınar Karşıyaka

Maçın Hikayesi: Maç karşılıklı basketlerle başladı, tempoyu yüksek tutan PAOK ilk çeyrek boyunca topu müthiş dolaştırdı ve dış şutlarda da başarılı olarak ilk çeyreği 24-20 ile önde tamamladı. İkinci çeyrek başında takımdaki birçok oyuncudan dış şut isabeti bulan PAOK 14.dkda 38-28'i yakaladı, bu dakikadan sonra sürekli pota altını zorlayan Pınar Karşıyaka farkı biraz kapattı, ilk yarıyı 45-41 ile geride kapattı.

23.dkda skor 48-48 olduktan sonra, 9-0'lık bir seri yakalayan PAOK son çeyreğe 65-57 ile önde girdi. Son çeyreğe İnanç Koç-Mutlu Demir'le başlayan Karşıyaka'da son çeyreğin başında Ufuk Sarıca iki teknik faulle diskalifiye edildi, ne olduysa o noktada oldu, beş dakika boyunca mükemmel bir savunma direnci gösteren Karşıyaka hücumda da Dixon'ın maça ağırlığını koyması ve Strawberry'nin sezonun en iyi basketbolunu oynamasıyla öne geçti, son üç dakikaya 70-70'lik eşitlikle girildi, son saniyelerde serbest atış çizgisinde hata yapmayan Bobby Dixon galibiyeti getirdi.

İstatistikler: Sezonun en iyi performansını sergileyen DJ Strawberry maçı 23s -3r -2a -3tç ile tamamladı, Dixon 16s- 4r- 8a -2tç ile oynadı 2/12 ile dış şut attı ama son bölümde maça ağırlığını koyarak fark yarattı.

Yorum: F Grubu'nun ikincilik mücadelesinde Karşıyaka ikili averajda üstünlüğü ele geçiremedi ama kalan fikstürleri göz önüne alırsak, ikincilik için avantaj yakalamış oldu. Grubu ikinci veya üçüncü sırada bitirmek çok fark yaratmayacak ama böyle zor bir deplasmanda hem de bu sezon fazla oynamayan oyuncuları oynatarak, son çeyrekteki geri dönüşle kazanmak müthiş bir başarı oldu.

Hapoel 78 - 82 Banvit

Maçın Hikayesi: Maça bu sezon fazla oynama şansı bulamayan Cevher Özer'le başlayan Banvit, ilk dakikalarda rakibinin temposuna ayak uyduramadı. 4.dkdaki 10-3 sonrası yine Zoran Lukic'in taktiksel dehası fark yarattı, öncelikle Chuck Davis'in oyuna girmesiyle hücum sıkıntısını çözen Banvit, rakip takımın da faul problemine girmesiyle ilk çeyreği 18-21 önde kapattı.

İlk yarı 39-39'luk eşitlikle bittikten sonra üçüncü çeyrekte Bracey Wright'ın kontrolden çıkmasıyla Hapoel son çeyreğe önde girdi, son çeyreğe Dragicevic'in etkili oyunuyla başlayan Banvit, kalan bölümde Mejia'nın asistleri ve son olarak da Simmons'ın her zamanki güçlü oyunuyla fark yarattı ve maçı kazanmayı başardı.

İstatistikler: Banvit'te kenardan gelen Chuck Davis 20s- 3r- 2a ile oynadı, Rowland 19s- 2r- 7a, Dragicevic 12s- 8r ile oynadılar.

Yorum: Yine klasik bir Banvit maçı izledik, ilk dakikalarda rakibe ayak uyduramayan Banvit, koç Lukic'in yerinde hamleleriyle fark yarattı, özellikle kenardan gelen oyuncularla maçı çevirmeyi başardılar. Banvit böylece liderlik mücadelesine tutunurken, Hapoel de Eurocup sezonunu büyük hayal kırıklığıyla noktalamış oldu.

Union Olimpija 57 - 80 Beşiktaş IF

Maçın Hikayesi: Maça çıkmadan önce, en tecrübeli oyuncusu Mirza Begic'i Laboral'e gönderen Union Olimpija maça 1-9 ile geride başladı; beşinci dakikada 10-9 ile maçtaki tek üstünlüğünü sağlayan Olimpija'ya karşı kenardan gelen Lofton-Broekhoff ikilisi ile farkı açan Beşiktaş ilk çeyreği çift haneli farkla bitirdi. İlk yarı 30-42 ile bittikten sonra ikinci yarıya 11 sayılık seriyle giren Beşiktaş farkı oldukça açtı, Olimpija Marinovic-Omic ikilisinin önderliğinde farkı yavaş yavaş azalttı ve bitime yedi dakika kala skor 49-58 oldu ama rakibinin daha da yaklaşmasına izin vermeyen Beşiktaş maçı 8-22'lik seriyle noktalayarak grubun zirvesine çıktı.

İstatistikler: Beşiktaş'ta Lofton 27s- 2r -2a ile yine müthiş bir maç çıkardı, Atsür 13s- 2r- 3a ile oynadı.

Yorum: Beşiktaş bu sezon fazla şans verme şansı bulamadığı oyuncularını oynatma fırsatı buldu, zannediyorum ki Olimpija ''Begic'i yollasak bile, ikinci tur yaparız'' diye planladı ama bu takımla Zenit'in önünde kalmaları çok zor...

Uşak Sportif 79 - 69 Siaulai

Maçın Hikayesi: Uşak maça kötü başladı ama 10 sayı farkla geriye düştükten sonra toparlandı, mükemmel bir üçüncü çeyrekle farkı açan Uşak son çeyrekte de tempoyu kontrol etti ve ikinci galibiyetini elde etti.

İstatistikler: Uşak'ta Carter 19s- 4r- 4a- 5tç, sezonun en iyi maçını oynayan Fells 19s- 11r- 3a ile oynadılar.

Yorum: Uşak başarılı performansını sürdürüyor, Ozan Bulkaz döneminde 6-1 oldular, Siaulai Eurochallenge'ın en tehlikeli takımlarından biri ve ilk iki maçta 90 sayının üstüne çıkmışlardı, ilk yarıda da tempolu basketbollarını oynadılar ama Uşak ikinci yarıda mükemmel savunma yaparak rakibini 70 sayının altında tutmayı başardı.

sahinarif88@hotmail.com

twitter: @arifsahin1