“...ya da kendilerine zarar verecek, misillemelere yol açabilecek davranışlar yapmaları için kışkırtan, bir kişiyi suçüstü yakalatmak veya o kişinin cezalandırılmasını sağlamak amacıyla söz konusu kişiyi (kışkırtılanı) bir suç işlemeye yönelten, yardım eden ya da suç işlemesi için fırsat yaratan kimse. “Ajan provokatör”, yani kışkırtıcı ajan böyle tanımlanıyor kaynaklarda...

Bu sözcüğü Robin van Persie için - üzülerek - kullanıyorum. Maalesef, dünkü hareketlerine, davranışlarına ve sportmenlik dışı tavırlarıyla maçı etkiledi. Önce taa Arsenal günlerinden arkadaşı Oğuzhan’la daha maçın başında “gider” yaptılar birbirlerine... Sonra hemen hemen girdiği her iki mücadelede itiş -kakışa başvurdu. Rakiplerini tahrik etti. Onların galiba en acemisi de Tosiç oldu. RvP’nin restine göğsünü kabartarak karşılık verdi. Evet, bir temas olabilir ama... Ne kadar sahici olduğuna seyredenler karar versin. RvP attı kendini yere. Ali Palabıyık’ın kırmızı kartı Tosiç’e çıkana kadar.

Sonra olay yerinden yüzüne hiç yakışmayan mağdur ve mazlum ifadesiyle ayrıldı. Tosiç’in acemiliği ile birlikte kart sonrası öfke kontrolu da sorgulanmalı. Akıl tutulmasıyla yaptıkları, cezasını artıracak her türlü gerekçeye uygundur.

Yeniden Robin van Persieye dönersek... Vodafone Arena’dan -elbette- kahraman olarak ayrıldı. 34 yıldır Kupa’da yenemedikleri Beşiktaş’ı eleyen golü attı. Kahramanlar sportmen olmak zorunda mı? Anlaşıldı ki böyle bir zorunluluk yok. RvP gösterdi bize gerçeği.

Oynamak isteyen taraf Beşiktaş’tı. Daha çok pas yapıyor, daha çok gol girişiminde bulunuyor, daha çok şut atıyor ve sürekli korner kazanıyordu. Bunlardan sonuç çıkmadı. Quaresma sağ kanatta yoktu. İçeri girip bir şeyler yapmaya çalıştı, olmadı. Oğuzhan gibi yaratıcı ve pozisyon hazırlayan bir adam, forvetten çok savunmaya yardımcı oluyor, oradan aldığı toplarla hücum etkinliği yaratırken zorlanıyordu. Babel çok etkili ve çalışkandı. Atiba ile ikisi işlerini iyi yaptılar. Golü en çok arayan adam Talisca’ydı. Onu da Şenol Hoca dışarı aldı. Cenk adeta uyuyordu. Fenerbahçe, Başakşehir maçında uyguladığı taktikten sonra yine farklı bir yaklaşım sergiledi... Sert, huysuz didişmelerle önce gerilim yarattılar, 40. dakikada Beşiktaş’ı 10 kişiye düşürdüler... İkinci yarıda darbeyi indirdiler. Hem de Van Persie ile...

Vodafone Arena’daki ilk yenilgi bu... Biraz tiyatro, biraz futbol... Biraz rol, bir gol! Tebrikler (!) Bay Persie!