Geri Dön

Beşiktaş-Fenerbahçe derbisi sonrası olay olmuştu! '500 bin liralık kripto para!'

Spor Toto Süper Lig'de 1-1 sonuçlanan Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinde hakem Arda Kardeşler'in kripto para ile kura atışı yapması haftaya damga vurdu. TFF, hakem Kardeşler'in derbide kripto para ile kura atışı yapmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Milliyet Gazetesi yazarı Cemal Ersen, bu haftaki köşesinde çok konuşulan bu konuyu ele alırken, çarpıcı ifadeler kullandı. İşte o yazı...

Beşiktaş-Fenerbahçe derbisi sonrası olay olmuştu! '500 bin liralık kripto para!'

"Türk futbolunun başka sorunları yokmuş gibi bir haftadır tartıştığımız konuya bakın! 8 Mayıs’ta oynanan Beşiktaş-Fenerbahçe derbisini yöneten hakem Arda Kardeşler, maç öncesi para atışını federasyon ve MHK’nin onayı dışında bir yöntemle yapmış. Nasıl yapmış; “kripto para” ile...

Paranın o günkü değeri ne biliyor musunuz? 34 bin dolar, 500 bin lira. Vay be Arda, maça cebinde bu kadar değerli bir para ile çıkıyorsan, helal sana! TFF ise, “şiddetle karşı” çıktığı bu olay nedeniyle FIFA kokartlı hakemi disiplin kuruluna sevk etti. Gerekçe, MHK talimatının 40. maddesi.

Beşiktaş-Fenerbahçe derbisi sonrası olay olmuştu 500 bin liralık kripto para

MADDE NE DİYOR?
Ne diyor madde? “Geçerli mazereti olmadan, ısrarla görev kabul etmeyen, maç sonucunu etkilemeye yönelik girişimde bulunan, sosyal yaşamı ve davranışlarıyla futbol camiasını küçük düşürecek tutum sergileyen, görsel, işitsel, yazılı ve sosyal medyada futbol ve hakem yorumculuğu yapan, sosyal paylaşım sitelerinde milli, ahlakı ve sportif kültüre aykırı yazı, yorum ve paylaşımlarda bulunan hakemlerin, lisansları disiplin kurulu tarafından iptal edilebilir.” Öküz altında buzağı aramaya kalktınız ama, komik oldunuz. Bu maddesinin neresini Arda Kardeşler’e kılıf olarak uyduracaksınız? Peki; oyun kuralları kitabının “Başlama vuruşu ve yöntem” bölümü ne diyor? “Para atışını kazanan takım, ya hücum edeceği kaleyi ya başlama vuruşunu tercih eder.”

PARANIN CİNSİ VAR MI?
Paranın cinsi var mı? Dolar, euro, TL veya kripto paradan söz ediliyor mu? Hayır. Ama işgüzarlık yapacaklar ya. Ertesi gün Hakem İşleri Müdürü’nden hakemlere “Atışın Türk lirası ile yapılması” talimatı gidiyor. Kimin aklı ise bravo! TFF’nin sponsoru kim? Kripto para, dünyada ve Türkiye’de ilgi gören bir yatırım aracı. Üstelik yasal.

Bunların pek çoğu sporla da ilgili. Kulüpleri, sporcuları destekliyorlar. Reklam veriyorlar, hem de milli olmuş isimlerle!
Ülkemizde faaliyet gösteren en büyük aracı kuruluşlardan biri, kimin resmi sponsoru biliyor musunuz? Sıkı durun; Türkiye Futbol Federasyonu ve A milli futbol takımının ana destekçisi. Açın TFF sitesinin ilgili bölümünü. Tıklayın üzerine, bakın hangi logoyu göreceksiniz? Soruyorum; TFF’ye ana sponsor olan bu kuruluşun ilişkileri ve işlemleri yasal mı, değil mi? Yani TFF ...Turk ortaklığı!

Beşiktaş-Fenerbahçe derbisi sonrası olay olmuştu 500 bin liralık kripto para

GENÇ HAKEMİN YAPTIĞI ETİK Mİ? TARTIŞILIR
Kardeşler’in para atışı sosyal medyada gündeme gelmese, TFF böyle bir refleks gösterecek miydi?.. Genç hakemin yaptığı etik mi? Tartışılır. Uyarır, konunun uzatmazdınız. Hukuk Müşavirliği, kapağını açmadığı dosyalar dururken, komedi filmlerini aratmayacak bir sevk yaparak tarihe geçti. İyi de, 40. madde bu kadar ağır iddialar içerir ve “tedbir” gerektirirken, neden Kardeşler’i “tedbirsiz” gönderdiniz PFDK’ya? Kimin gazını alıyorsunuz? Arda Kardeşler’in zorluk derecesi üst düzey bir karşılaşmayı en az hata ile bitirmesini değil, para atışında kullandığı “sahte” kripto parayı gündem yapmak en azından insafsızlıktır. Gerisine bir şeyler yazmaya elim varmıyor!" 

SEZONA DAMGA VURAN KARIM BENZEMA'NIN GOLLERİ 

Beşiktaş-Fenerbahçe derbisi sonrası olay olmuştu 500 bin liralık kripto para

 

Edirne'de uluslararası motokros şampiyonaları başladı
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber