Geri Dön

Hatay’da hepsi var: Tarih, lezzet, futbol

Sadece Anadolu’nun değil, gezegenin en eski yerleşim merkezlerinden biri Hatay... Tam bir mozaik, eşsiz bir miras. Kadim şehir, tarihi ve doyumsuz lezzetlerinin yanı sıra yükselen futboluyla da parlıyor. Kentin tüm değerleri bir arada, hepsi birbirini tamamlıyor

Hatay’da hepsi var: Tarih, lezzet, futbol

SERDAR SARIDAĞ

Hatay... Sadece Anadolu’nun değil, gezegenin en eski yerleşim merkezlerinden. Akdeniz’e açılan kapısıyla insanlık tarihi boyunca tüm kıtaları birleştiren yerlerden biri. Göç yollarının en önemli duraklarından olması nedeniyle, dünyanın en kozmopolit şehirlerinden birisi Hatay. Yapılan kazılarda, Hatay’daki medeniyetlere ait olmayan eserler bulunduğunda arkeologlar “Tarihin derinliklerinde, yolu buradan geçen bir yolcunun bıraktığı miras” yorumunu yaparlarmış.
Sadece göç yolu üzerindeki değil önemli ticari yolların da kritik duraklarından birisi olarak öne çıkmış. Coğrafi konumu sebebiyle Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hatay benim şahsi meselemdir” demesine neden olmuş.
Atakaş Hatayspor’un davetlisi olarak bu kadim şehri ziyarete gittiğimizde elbette işin içerisinde sadece futbolun olmayacağını biliyorduk. Düşünün sizi burada kim karşılasa onunla hem futbol hem gastronomi ve hem de tarihten konuşabiliyorsunuz.
Basın ve Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Özat, bizlere sadece Atakaş Hatayspor’un başarısından değil şehrin tüm renklerinden bahsetti. Bitmek tükenmek bilmeyen heyecanı, beni çocukluğumdaki okul gezilerine götürdü. İnanın o çocukluk heyecanını çok rahat hissediyorsunuz. Nasıl olmasın! İçinde müze ve ören yerleri desen var. Antrenman ve röportajlar desen var! Tarihin en eski medeniyetlerini bünyesinde barındırmış böyle bir şehrin yemek kültürü de elbette çok merak ediliyor ve beğeniliyor.
Yalnız şu çok önemli; tüm saydığımız değerlerin iç içe olduğunu da gördük. Sanki hiçbiri ön planda değil. Sanki birbirlerini tamamlayan değerler. Belki de vitrine çıkan bu özelliği, kadim kentin insanlarının, şehrin tüm değerlerini, bir tutkal gibi bir arada tutmasından kaynaklanıyor.
Peki gerçekten bu şehir çok mu güzel? Cevabını şöyle vereyim... Buranın eski insanları, dedelerinden duyduklarını şöyle anlatırmış: “Fransız işgalinden sonra buradan ayrılan bazı Fransızların gözyaşlarını tutamadıklarını gördük...”

Hatay’da hepsi var: Tarih, lezzet, futbol

‘Her maç ayrı bir meydan okuma’

Atakaş Hatayspor’un başarılı teknik direktörü Ömer Erdoğan her maçı ayrı bir meydan okuma olarak gördüklerinin altını çizdi, sportif anlamda en önemli konunun sezonu bitirecekleri nokta olduğunu ifade etti.

atay’ın futbol tarafına bakacak olursak, Atakaş Hatayspor belki Süper Lig’e çıktıktan sonra daha fazla dikkat çekmiş olabilir ama bu başarı bir gecede gelmiş değil. Yıllar önce tesadüf eseri bir ortak arkadaşımın tanıştırdığı iş insanı Ethem Sunar, bugünleri 5 sene öncesinden söylemişti. Hatayspor’un, TFF’deki temsilciliğini de yapan Sunar’ın dediği gibi Hatayspor küçük ama emin adımlarla geldi bugünlere.
İlhan Palut’tan sonra takımın başına geçen Ömer Erdoğan da, Hatayspor’un bu anlayışına uyan ifadeler kullandı. Hatayspor’un yeni stadındaki antrenmanı öncesinde sohbet ettiğimiz başarılı teknik adam, “İstanbul takımlarındaki sabır anlayışı, buradaki gibi değil. Burada size çok daha farklı bir çalışma ortamı sunuluyor. Üstünüzde bir baskı, beklenti yok. Ama İstanbul’da ikincilik ve üçüncülük bile başarısızlık olarak gösteriliyor” dedi.

Ömer Erdoğan, sadece bizlerin değil tüm futbol severlerin de merak ettiği oyuncu seçimlerini ise şöyle açıkladı:

“Tabii benim oynatmak istediğim futbol belli. Transfer yaparken bu oyuna uygun oyuncuları tercih etmeye çalışıyoruz. Oyuncu buraya gelmeden biz oyuncuya kendi analizlerimizi gönderiyoruz. Oyuncu geldiği zaman zaten takımı, nasıl bir oyunla karşılayacağını, hocanın nasıl bir oyun istediğine hazırlıklı oluyor. Geldikten sonra oyuncunun performansını artırmak için ona yönelik çalışmalar yapıyoruz.”

‘Baskı oluşturmak istemem’

Zirve yarışında yer aldıklarını belirterek bu konudaki umutlarını sorduğumuz Ömer Erdoğan bununla ilgili konuşmanın henüz erken olduğunu aktardı: “Bizim için en önemlisi, sezonu nerede bitireceğimiz. Her haftayı yeni bir meydan okuma olarak görüyoruz. Ona göre hazırlıklarımızı yapıyoruz. Maçtan maça düşünüyoruz. Bu bizi nereye götürür bilemiyoruz ama şu an bulunduğumuz nokta, çok önemli değil. Bir tek önemli tarafı, oyuncularımızın şu an yer aldığımız noktada özgüvenli ve mutlu olması. Camianın, herkesin bu durumdan keyif alması ama daha önemli olan sezonu nerede bitireceğimiz. Önümüzde çok maç var. Bunla ilgili bir açıklama yaparak, hem takımımı hem de kendimi baskı altına almak istemiyorum.”

Hatay’da hepsi var: Tarih, lezzet, futbol

Bilgi, disiplin, irade

Futbolda teknik adamlar için doğru zamanda doğru yerde olmak çok önemli. Sistemi oturtabildiğinizde ve o kurumsal yapıya uygun teknik adamlar bulduğunuzda, hem sportif hem de idari anlamda gıpta edilecek duruma geliyorsunuz.

Hatayspor Onursal Başkanı Dr.Lütfü Savaş, işte bu sistemin kurulmasında emeği geçen en önemli isimlerden. Sadece futbola değil sporun her branşına destek veren Savaş, “Süper Lig’de iz bırakmak, kalıcı olmak istiyoruz. Medeniyetlerin buluştuğu Hatay’da Avrupa takımlarının buluşmasını istiyoruz. Ligde her sene üst sıralar için oynayan bir takım yaratmayı hedefliyoruz. Bunu başaracak irade, disiplin ve bilgi birikimine sahibiz” diyor.

Futbolda, başarılı scout sisteminin yanında doğru antrenör yapılanması ve en önemlisi futbolcu ücretlerinin zamanında ödenmesi, başarıyı getiren en önemli kriterler. Bugün Türk futbolunda tüm bunları aynı anda çok az kulüp yapabiliyor.

Tabii bir yandan yarışmak, diğer yandan transfer ettiklerini parlatabilmek de çok önemli. Bakınız Aaron Boupendza. Ülke futbolunda artık ucuza alıp yüksek rakamlara satmak da ulaşılması zorunlu bir hedef.

Hatay’da hepsi var: Tarih, lezzet, futbol

Baharat Yolu’nun en keyifli durağı

Gastronomi dediğimizde aklımıza güzel ülkemizden bir çok şehir gelir. Her birinin mutfağı birbirinden lezzetlidir elbet. Ama Hatay, sadece ticaret ve göç yollarının değil, lezzetin de önemli duraklarından biri...
Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmasının yanında birçok kavmin göç yollarının üzerinde olması nedeniyle de Hatay mutfağı tüm kültürleri bir arada bulunduruyor. Türk ve Arap mutfağı başta olmak üzere Baharat Yolu’nun tüm tatları sanki bu durakta inmiş gibi.
Bizleri ağırlayanlar arasında yer alan İlker Ersil, yolculuğumuz boyunca gastronominin tüm detaylarını aktardı. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın birçok gurmesini ağırlamış Hatay’da, özellikle Uzunçarşıda’daki lezzetlerin tadılmasını tavsiye edebilirim. Tepsi Kebabı, Kaytaz Böreği, Humus, Kabak Tatlısı, Biberli Ekmek, Belen Tava, Çökelek Salatası, Şişperek ve Kömbe başlıca bilinen lezzetleri.

Gözyaşı şişelerinin hikayesi

Düşünün bir deplasmana gidiyorsunuz; içinde futbol var, gastronomi var ve bir de tarihin tozlu sayfalarında bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Tarih diyoruz ama gördüklerimizden sonra tarih öncesi de diyebiliriz. M.Ö. 100 binli yıllara kadar giden bir tarihten bahsediyoruz. Orta paleolitik dönemden yakın tarihe kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’dan çıkan tarihi eserleri görmek için, Hatay Arkeoloji Müzesi’ne gitmeyi ihmal etmedik.
Her bir eserin ayrı hikayesini yaşıyorsunuz. Gözyaşı şişeleri, herhalde en acıklısıydı. Minik minik şişelere gözyaşı dökülürmüş Ölen kişinin mezarına bırakılırmış. Bak bu bu kadar insan senin için ağladı diye. Mozaiklerden, lahitlere kadar. Bütçesi yetenlerin mezarları ile zenginlerin mezarları arasındaki farka bakınca, sınıf farkı göze çarpıyor lakin içlerine baktığınızda pek bir fark göremiyorsunuz.
Bize rehberlik yapan Araştırmacı Tarihçi Osman Zafer Yavuz, her bir eserin hikayesini büyük bir titizlikle anlatıyordu. Antakya Lahdi, Neşeli İskelet Mozaiği ve Kral Şuppiluliuma Heykeli müzenin en önemli eserleri arasında yer alıyor. Beşikli Mağara, Titus Tüneli, St. Pierre Kilisesi de şehrin en önemli tarihi mekanları öne çıkıyor.

Hatay’da hepsi var: Tarih, lezzet, futbol

Transfer | Eray Cömert resmen Valencia'da
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber