Mehmet Çiftçi

Mehmet Çiftçi

mehmet.ciftci@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

Barcelona artık Kral Kupası'nı müzesine götürmek istemiyor mu? Barcelona'nın yıllar sonra ilk defa bu kadar isteksiz oynamasının altında monarşik sisteme bir başkaldırış mı vardı? Katalanlar kralın ismini taşıdığı bir kupayı artık pas mı geçmek istiyorlar. Bu soruların cevabı İspanya'da yeni bir komplo teorisinin ortaya çıkmasına neden oldu. Barça bilerek kötü oynadı, esas futbolu cumartesi günü Bernabeu Stadı'nda görecekler.

Barcelona Kulübü'nü ziyaret ettiğinizde kapının hemen sağ tarafında sizi "Mes que un club" bir kulüpten de öte sözleri karşılar. Bu sözler Barcelona'nın Franco faşizmine karşı mücadelesinin simgesidir. Bu bakımdan İspanya'da Real Madrid-Barcelona karşılaşmaları futboldan da öte siyasi bir gündemi de içinde barındırır. Katalunya Parlamentosu'nun geçtiğimiz ay aldığı gerekirse bağımsızlık ilan etme kararı, Başkan Rosell'in "Fransa'da Monaco gibi La Liga'da oynamak isteriz" açıklamaları, Katalan halkının Barça'nın İspanya'dan bağımsızlık isteklerine aktif destek vermesi belki bir anlamda bu komplo teorilerini güçlendiriyor ancak başka bir gerçek daha var ki o da Barcelona'nın son haftalarda kötü futbol oynaması. Şampiyonlar Ligi'nde Milan yenilgisi, La Liga'da Sevilla karşısında son dakikalarda alınan galibiyet ve Real Madrid gerçeği. Bir de buna teknik direktör yokluğunu ekleyebiliriz.

Haberin Devamı

Özetle Katalan halkı kralın adını taşıdığı bu kupada finale çıkmamayı pek kafaya takmış değil. Esas futbol haftasonu belli olacak görüşündeler. Barça La Liga'da Bernabeu Stadı'nda aynen Nou Camp'da olduğu gibi bir bozguna uğrarsa takımda siyasi düşünceler de dahil çok şey değişir. Ancak tam tersi geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Real Madrid'i kendi seyircisi önünde yenerse o zaman komplo teorisyenlerinin eli güçlenmiş olur. Bu sorunun cevabını hep birlikte cumartesi günü göreceğiz.