Mehmet Çiftçi

Mehmet Çiftçi

mehmet.ciftci@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

UEFA tarafindan Fenerbahçe ve Beşiktaş'a verilen Avrupa karşılaşmalarından men cezalarının arkasında İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Angel Maria Villar önemli rol oynamıştır. Villar aynı zamanda 1992 yılından beri UEFA başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir. Platini'den sonraki dönem UEFA'nın başkanı olacağına kesin gözüyle bakılan Villar'ın diğer federasyonların sempatisini kazanabilmek için şikeye karşı "0" tolerans departmanının kuruluşunu bizzat yürütmek istedi. Amaç sempati kazanmak, lobi yapmaktı.

Haberin Devamı

Angel Maria Villar ise hiç vakit kaybetmeden UEFA Disiplin Kurulu'na adamlarını atamayla başladı. En son başkanlığına da 2004 yılında İspanyol Futbol Federasyonu'nan büyük tartışmalarla getirdiği Emilio Garcia Silvero'yu atadı. Silvero, Peter Limacher'in görevine son verilerek çağrıldı. Hatırlarsınız Limacher Bayern Münih'in Rus mafyası ile şike ilişkilerine girdiğini ispat etmeye çalışırken, UEFA tarafından apar topar görevden uzaklaştırıldı. Başkan Villar bununla da kalmayıp şike davalarını soruşturmakla görevli müfettişlerden birine ise Miguel Lietard Fernandez Palacios'u getirdi. Palacios çok ilginçtir ki Villar'ın oğlu Gorki Villar'ın sahibi olduğu hukuk şirketi Sport Adviser'da çalışmaktadır. Bu iki görevi vatandaşlarına veren Villar, Silvero'nun masasında hazır bulunan Fenerbahçe ve Beşiktaş şike dosyaları için düğmeye bastı.

Müfettiş Palacios hiçbir ön hazırlık yapmadan Türkiye'den gelen suçlamalara onay vererek Beşiktaş'a 1, Fenerbahçe'ye ise 2+1 yıl Avrupa'dan men cezası kesti. İspanya'daki gazeteci arkadaşlardan edindiğim bilgilere göre müfettişler Türkiye'den önemli bir muhalefet ile de karşılaşmadı. Yani disiplin kurulu başkanı ve müfettişlere göre kolay bir davaydı. Şimdi UEFA'da şikeye karşı demir el olmaya çalışan İspanyollar neden ülkesindeki şike söylentilerine kulak tıkıyorlar? Size sadece iki önemli iddiayı açıklayacağım. 14 Nisan 2013 tarihinde Levante ile Deportivo karşılaşmasında şike olacağı iddiası geldi. Deportivo'nun mutlak puana ihtiyacı vardı. Levante'nin ise ligde konumu iyiydi. Sonuçta beklendiği üzere karşılaşmayı Deportivo kazandı. Hem de 4-0'lık sonuçla. Levanteli futbolcular birbirini suçladı ve bazı kişilerin rakip kulüpten para aldığı belirlendi. İspanya Profesyonel Futbol Kulüpleri Başkanı Javier Tebas, bu karşılaşmada şike yapıldığını ima etti ve bazı kişilerin hapse gireceğini söyledi.

Haberin Devamı

İkinci örnek; Real Sociedad eski Başkanı Enrique Ortiz ile Tenerife kalecisi Jesuli arasında geçen telefon konuşmasının bandı basına açıklandı. Konuşmada başkan resmen kaleciye maçı kaybetmesini ve bunun karşılığında para verileceğini belirtiyordu. Ancak ne hikmetse UEFA bu karşılaşmalarla ilgili soruşturma açma gereği bile duymadı. Villar'ın amacı İspanya'yı şikeye bulaştırmamaktı. Bunda da başarılı oldu. Fenerbahçe ve Beşiktaş'a cezayı gözünü kırpmadan kesen Villar'ın adamları maalesef ülkesindeki olayları görmemezlikten geliyor.