Fenerbahçe’de teknik direktör belirsizliği geçtiğimiz hafta son bulmuş, İsmail Kartal göreve gelmişti. Sadece iki idmanla Antalyaspor maçına çıkan ve 1-1 berabere kalan İsmail Kartal, ne gariptir ki maçtan bir gün önce imza törenine tek başına çıkmıştı.  Bu bana daha önce kadro dışı bırakılan ve özür dilemek için basın toplantısına çıkan Volkan Demirel’in yalnızlığını hatırlattı.  Bu da başka bir filmin konusu…

Neyse... Altay maçına dönersek; Vitor Pereira sonrasında İsmail Kartal, basın toplantısında söylediği gibi 4'lü savunma ile oyuna başladı. Solda Novak'ın yokluğunda Szalai'yi denerken, sağda yine Osayi ve önünde Ferdi'yi kullandı. Haftalardır kötü giden Sosa - Zajc verimsizliğini de Crespo'nun geri dönüşüyle bir nebze değiştirmişti.

341 dakika sonra gelen gol
Süper Lig'in en kolay gol yiyen takımları sıralasak, Fenerbahçe burada zirveye oynar. Baskılı başladığı maçta kaybettiği ilk topla kalesine gelen ilk şut gol oldu. Bu sezon bunu birçok maçta tekrar tekrar yaşadı.

Süper Lig'de 14 maçtır kazanamayan Altay’ın, 341 dakika sonrası ilk golünü de Fenerbahçe'ye atması bir şeylerin hala ters gittiğinin işaretidir.  Hatırlarsınız, Süper Lig'in 6. haftasında Giresun ilk golünü de Fenerbahçe'ye karşı kaydetmişti.

Geri dönüş...
Fenerbahçe yenilen gole hızlı tepki verdi. Belki de ilk yarıda İrfan'ın ayağından gelen beraberliği sağlayan golü bulmasa 2. yarı işler daha da kötü gidecekti. İsmail Kartal, devrenin hemen başında yaptığı değişikliklerle oyunda üstün tarafa geçti. Geçtiğimiz yıldan beri kayıp olan Pelkas’ın yerine Valencia, Szalai’nin yerine de Nazım oyuna girdi. Ferdi yine sol beke geçti.  Fenerbahçe, Serdar Dursun'un attığı golle skoru 2-1'e getirdi ve sonucu tayin etti.

Kaleci geleneği sürüyor
Altay Bayındır ve Berke’nin yokluğunda kaleyi koruyan 18 yaşındaki Ertuğrul’a neredeyse iş düşmedi. Kaleye 3 şut çekildi, 1 isabet etti. O da gol oldu. Yediği golde de Kim Min Jae’ye çarpan top yön değiştirdi. Kaleciler için en kötü anlardan biri

Fenerbahçe kaleci konusunda diğer takımlara göre daha şanslı. Yıllardır süre gelen bir file bekçisi üretme geleneği devam ediyor. Alt yapısından çıkan birçok kaleci, Süper Lig’de başarılı performanslar gösteriyor. Umarım Ertuğrul da gelen şansı iyi değerlendirir ve bu geleneği sürdürür.

Yeni bir yol çizdi
6,5 yıl sonra takımın başında Kadıköy'de maça çıkan İsmail Kartal için 3 puan kazanmak can suyu oldu. İsmail Kartal yeni bir yol çizdi ve ilk adımlar dün gece atıldı.  Takımın liderliğini İrfan Can’a verdi.  Artık Mesut Özil ve İrfan Can’ın aynı anda ilk 11’de olması düşük bir ihtimal.  Kartal İrfan liderliğinde bir oyunu planı tutturup, elindeki yetenekleri geri kazanırsa bu yolda başarı gelebilir.

İrfan Can geri döndü
Son haftaların eleştirilen ismi İrfan, kendini en iyi hissettiği, bildiği, sevdiği pozisyonda oynayınca gecenin kahramanı oldu. Attığı golde, yeteneğini, kalitesini gösterdi. Bir de asist yaptı. Ee maçtan sonra da bazı eleştirilere cevap verme hakkını kendinde buldu (!)  Milli futbolcu hakkında çıkan ‘Pereira’yı yediler, kilo aldı, oynamıyor’ sözlerine çok sert tepki gösterdi.

En zor deplasman
Fenerbahçe, bu hafta Süper Lig'in en zorlu deplasmanlarından biri Sivas'a gidecek. İsmail Kartal'ın asıl sınavı bu maç... Altay karşılaşmasından sonra alınacak olası bir 3 puan takımdaki olumlu havayı geri getirir ve bazı hedefler adına yeni başlangıçlar olabilir. Tabi burada taraftarın gözünde İsmail Kartal kadar kredisi olmayan yönetimin, tecrübeli teknik adama ellerinden geldiği kadar destek olması gerekli. Çünkü eğer işler kötü giderse sezon sonunda gelecek teknik direktörün de fikrinin değişeceğini düşünüyorum.