Koca hafta Florya’da neler konuşuldu aşağı yukarı kulağımıza geliyor. Fatih Terim, futbolculara terapi yapıp, beyinlerini yıkıyor. Gayet açık ve net; “Kupada Yeni Malatyaspor’u eleyerek finaldesiniz, Süper Lig’de kalan 5 maçı kazanırsanız şampiyonsunuz.”
Artık Galatasaray’ın rakipleri berabere kalmış, şöyle olmuş, böyle olmuş, Galatasaray’lı futbolcuların bununla ilgilenmemesi gerektiğini anlattığını kulaktan dolma da olsa duyuyoruz. Yeni Malatyaspor karşısında da çok farklı bir Galatasaray seyrettik.
Düşünün maç deplasmanda.. Stat; tamamen dolu. Sahada Süper Lig’in dişli takımlarından Yeni Malatyaspor var. Ama öyle bir Galatasaray var ki her ne kadar Yeni Malatyaspor elemeyi düşünse de 5. dakikada Linnes’in attığı gol, Erol Bulut’un talebelerinin motivasyonunu sıfıra indirdi.
Guilherme ve Kamara ile girilen pozisyonlar var. Bunlara da Muslera izin vermedi. Dün gece Galatasaray’ı farklı yapan, orta sahasının mükemmel, dirençli ve iyi oynamasaydı. Ndiaye, Fernando, Marcao sakatlanıncaya kadar Donk, ikinci bölgede Yeni Malatyaspor’a nefes aldırmadı.
Feghouli, müthiş gayretliydi. Yürür gibi adam geçiyor. Hele ikinci golde bir topa vuruşu var ki söyleyecek laf bulamıyorum, mükemmel üstü bir şey. Onyekuru, sonunda takım oyuncusu olmayı öğrenmiş.
İki golün asistini yaptı, iki gol de kendisi attı. Chebake karşısında uçurtma gibi resmen uçtu. Yürür gibi rakibini geçiyor. Öyle paslar veriyor ki insanın içinden ister istemez bugüne kadar neredeydin Onyekuru demek geliyor.
Diagne, Feghouli’nin attığı golde iyi pas verdi. Ama yüzde yüz kafayla bir gol kaçırdı. Aynı şekilde bir pozisyonda da topu defans oyuncusuna çarptırdı. Tekniği biraz iyi olsaydı, bu iki pozisyonda da gol yapabilirdi.
Linnes, gerçekten çok büyük bir profesyonel ve çok iyi bir futbolcu. O kadar iyi görevini yapıyor ki öyle bir futbolcuyla top oynuyorlar diye arkadaşları da şanslı. İlk goldeki vuruşuna bakıyorum; Onyekuru’nun harika bir pası, Linnes’in kafasını kaldırıp, sağ ayağının ucuyla köşeye giden şutu... Bunu sol bek oyuncusu yapıyor. Gerçekten çok iyi bir futbolcu. Aynı şekilde, Mariano..
Feghouli içeri kaçıyor, Mariano kanat oyuncusu gibi bir ileride bir geride. Topa iyi vuruyor, iyi orta yapıyor, tekniği mükemmel. Takımına çok katkı sağlıyor son maçlarda. Marcao’nun sakatlığı ise şanssızlık. Kamara ile çok boğuştu. Marcao iyi bir stoper. En azından Luyindama’dan daha iyi. Luyindama’nın fiziği iyi, ancak o kadar kontrolsüz girişleri var ki muhakkak hocası da çıldırıyordur, taraftarlar da çıldırıyor.
Topa yükseliyorsun, elinin ne işi var havada. Tamam kollarını açarsın, o bir derece. Ama kolunu kaldırınca geldi, top değdi, penaltı oldu. Bir defans oyuncusuna yakışmaz böyle penaltı yaptırmak.
Ayrıca topu alıyor, rakibi çalımlayacağım diye cebelleşiyor. Defans oyuncusu böyle riske girmemeli. Herhalde o da zamanla gelişecek. Bereket Fatih Terim’in elinde Donk var. Bu çocuk orta sahada başarılı, defansta başarılı, hamleleri mükemmel. Attığı paslar çok iyi. İyi ki Donk var. Donk olmasa bu sakatlıklar, cezalar nedeniyle Galatasaray’ın iki yakası defans mevkiinde bir araya gelmeyecek.
Son golde ise Selçuk’un harika pası aynı güzellikte Mitroglou’nun vuruşu.. Geceye damga vuran gol oldu.