Bir maç düşünün, atılan golleri ikinci planda bırakacak gelişmeler olsun. Welinton’un sakatlanarak 12. dakikada yerini Necip’e bırakması futbolda olağan bir durum fakat Rosier’in 19. dakikada ikinci sarıdan soyunma odasına gitmesi herkesi şaşırttı elbette.
Daha yeni cezadan gelen Rosier gibi bir oyuncunun eksikliği, Valerien Ismael’i taktiksel çözüm arayışlarına itti. Bu nedenle derbide gözdolduran Kenan’ı tercih etti ki çok doğru bir hamle gibi gözüktü. Josef’in 37. dakikada gördüğü kırmızı karttan sonra gelen hamle ise ikinci yarıda Emirhan - Atiba değişikliği oldu. Larin’in 27’de Josef’in ise 37’de attığı goller yaralı Kartal’ın tedavisinde çok işe yaradı.
İkinci yarıda Göztepe, Jahovic ve Kerim’i alarak oyuna farklılık getirmeye çalıştı. 9 kişilik Beşiktaş ise 2-0 gibi bir skorun avantajı nedeniyle topun arkasına geçerek kalan dakikaları eritmeye çalıştı. Ghezzal’in sakatlığı sonrası, Ismael hoca, Batshuayi ve Can’ın oyuna sokarak direnci yükseltmeyi hedefledi. 76. dakikada bu kez Göztepe’den Jahovic kırmızı kart görünce Beşiktaş kalan dakikaları daha rahat oynadı. Golleri ve pozisyonlarından çok görülen kırmızı kartların konuşulduğu bu maçta, Beşiktaş’ın genç kalecisi Emre Bilgin de ayakta alkışlanacak bir performans gösterdi.